Intel Core 2 Quad Q9300 ve R7 240 sisteme Linux kurma

Ajan_47

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar hayatım boyunca Windows kullanan biri olarak artık farklı işletim sistemlerine geçmek istiyorum. Şimdi bunlarla ilgili birkaç sorum olacak;
1 - Linux mu macOS mu?
2 - Linux ise hangi sürümü Ubuntu mu Mint mi?
3 - Linux'ta Windows uygulamalarını, oyunları vs. çalıştırabilir miyim?
4 - MacOS'ta Windows uygulamalarını, oyunları vs. çalıştırabilir miyim?

Sistemime göre uygun olanı söylerseniz çok memnun olurum.

Sistemim:
CPU: Intel Core 2 Quad Q9300.
GPU: R7 240 2 GB.
RAM: 4 GB DDR2.

1- MacOS kuramazsın zaten. Hackintosh kurabilirsin.
2- (-)
3-Destek verilen uygulamalar çalışır.
4-Destek verilen uygulamalar çalışır.

Linux Ubuntu ve Mint sorunsuz çalışır o sistemle.

1. Hackintosh olarak macOS kurulum eski sürümler de olsa belki kurulabilir ancak sistem çok kısıtlı olduğundan bence GNU/Linux.
  2. Yeni başlayacak olduğunuz için Mint, Manjaro, Xubuntu, Kubuntu olabilir.
  3. Bazı uygulamalar ve oyunlar çalışır. Wine uygulaması gelişmeye devam ettiği sürece bu yelpaze genişliyor ama bazıları çalışmayabilir veya düşük performans verebilir.
  4. Bazı yöntemlerle Windows uygulamaları çalıştırılabiliyor ama ihtiyacım olan uygulamalar (Adobe uygulamaları, Office vs.) doğrudan macOS destekli olduğu için hiç denemedim.

Son düzenleme:
Neyse arkadaşlar sağolun, ben en iyisi sanal makineye kurayım da bi öyle deneyeyim. Kafam çok karıştı.

Onu nasıl yapabilirim? Bildiğim kadarıyla Linux'ta denemek için flaş bellek üzerinden çalıştırma var.

Onu nasıl yapabilirim? Bildiğim kadarıyla Linux'ta denemek için flaş bellek üzerinden çalıştırma var.

Bir bellek kullanarak bilgisayara yüklemeniz gerekiyor. Eğer elinizde yoksa bellek sanal makine ile devam edin şimdilik. Ancak sanal makinede biraz ağır çalışacaktır. Bu durum yüklediğinizde olmaz.

Düzenleme: Aşağıdaki gönderileri inceleyerek kurmadan önce çeşitli konularda bilgi sahibi olabilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı