Intel Core i5 4460 vs AMD FX X8 8350

En iyi fiyat perfonmas ürünü hangisi?

• Oy verenlerin toplamı
    40

Alpi350

Kilopat
Makaleler
2
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Merhabalar,

Başlıkta belirttiğim gibi 2 işemci arasındaki fiyat farkı neredeyse aynı hatta amd 10 tl daha ucuz. 2 işlemciyi biraz araştırma yaptım karşılaştırmalarda amd önde çıkıyor. Sizce 2 işemci arasında fiyat perfonmans olarak hangisi daha önde. Daha perfonmaslı olduğu söylenen amd, i5 4460'ya rahatlılıkla tercih edilebilir mi? Ek olarak:

www.vatanbilgisayar.com: Core i5 4460 Soket 1150 3.2GHz 6MB Cache 22nm İşlemci - Vatan Bilgisayar

www.vatanbilgisayar.com: Amd Fx X8 8350 Soket Am3+ 4Ghz 16Mb Cache 32Nm İşlemçi - Vatan Bilgisayar

-Günlük işlerde 2 si arasındaki fark (internette dolaşım-film video izleme-facebook oyunları :D gibi.)
-Uzun kullanım arasındaki fark (yıl olarak)
-Oyunlar arasındaki fark
-Programları seri bir biçimde açması arasındaki fark
-Güç tüketimi arasında faturaya etki edebilecek çok bir fark var mıdır?

NOT:
Benim kullandığım masa üstü amd bir sistemdi ama eski olmasından kaynaklı herhalde nette dolaşırken dahi kasıyordu. 1.80 GHZ hızında idi. Bu AMD' ye karşı istemeden de olsa soğuk bakmama yol açtı.

4460-jpg.16779

4461-jpg.16778

4462-jpg.16777

Son düzenleme:
Öncelikle internette etkilemez, yıl olarak etkiler çünkü AMD'nin mimarisi eski en iyi olan bile 2011 yani sen anla, program soruna gelecek olursak orda ise türüne bağlı ama intel candır, faturayı etkiler çünkü FX 8350 125w ve 32 nm Intel'de emin deyilim ama o sanırım 84w ve 22nm oyunla ilgili olarak da yukarda arkadaş paylaşmış zaten anlarsın.

Son düzenleyen: Moderatör:
Yanlış bilgilendirme
Sabahtan beri o kadar çok araştırdım ki kimi testlerde AMD önde kimi testlerde Intel önde. Bence çoğu fanboyluk yapıyor. Diğer forumları da araştırdım hep bir taraf tutmaca var. ''Bu yapılan oyun testlerine Intel'in çalışanları yapıyor.'' diyenler bile var. Son olarak bir karşılaştırmada AMD az bir farkla öne geçmiş bilmem doğru mu ama güvenilir bir site gibi kendisi.

cpuboss.com: Intel Core i5 4460 vs AMD FX 8350

Amd kullanırsan bir işlemci soğutucu alman gerekecek. İntel kullanırsan kendi işlemci soğutucusu yeterli olabilir. Bence fiyat farkını bunu göze alarak tekrar gözden geçir

Sabahtan beri o kadar çok araştırdım ki kimi testlerde AMD önde kimi testlerde Intel önde. Bence çoğu fanboyluk yapıyor. Diğer forumları da araştırdım hep bir taraf tutmaca var. ''Bu yapılan oyun testlerine Intel'in çalışanları yapıyor.'' diyenler bile var. Son olarak bir karşılaştırmada AMD az bir farkla öne geçmiş bilmem doğru mu ama güvenilir bir site gibi kendisi.

cpuboss.com: Intel Core i5 4460 vs AMD FX 8350
Arkadaşım AMD alırsan yanlış yaparsın sen hiç FX'lerle toplanan bir sistem gördün mü? Göremezsin yok çünkü ama senin kararın.

FX 8350'nin tek avantajı overclock edilebiliyor olması, başka bir avantajı yok. 8 çekirdekli olması da seni yanıltmasın çünkü bu işlerde önemli olan çekirdek sayısı değil, çekirdeğin içindeki transistör sayısı. Intel işlemcilerin içinde 1 Milyor 400 milyon transistör vardır ve 4 çekirdekli olduğu için çekirdek başına 350milyon transistör var. AMD içinde ise 1 milyar 200 milyon yani 8 çekirdekli olduğundan çekirdek başına 150 milyon. Yani Intel'in 1 çekirdeği AMD'nin 2 çekirdeğinden daha iyi.

İkincisi AMD daha yüksek güç tüketiyor, overclock yapmaya kalkarsan daha da fazla güç tüketecek. Ayrıca overclock yaptığında özel soğutucuya da ihtiyacın olacak. Aynı zamanda Intel'in işlemcileri destekleyen anakartlar daha güncel, işlemcinin anakart ve anakartın üzerindeki diğer bileşenlerle olan iletişimi daha iyi.

Burada da yukarıda verdiğim resimlerdeki testi yapan şahıs. Kendisi Alman, Intel çalışanı falan değil.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı