Intel Extreme Memory profiles (XMP) açılmalı mı?

Ediz41

Hectopat
Makaleler
2
BIOS'ta gezinirken böyle bir şey buldum "disable"dı profile 1'e aldım 1333 MHz olan RAM 1600'e çıktı, bunun zararı olur mu veya oyunlarda FPS artar mı?

CL değeri önemli. Ona da bakın eski CL değerinizden yüksek ise MHz yükseltmenizin pek bir anlamı olmaz.
Ne alaka? MHz arttıkça CL değeri suni olarak artış gösterir. Daha yüksek MHz daha çok işlem anlamına gelir. Aradaki performans farkı aynı MHz değerinde farklı CL değerlerine sahip iki bellek arasında gerçekleşir.

bunun zararı olur mu veya oyunlarda FPS artar mı?
Bunun bir zararı olmaz ve entegre grafik kullanmadığın sürece FPS'e bir etkisi de olmaz. Ama günlük sistem hızına ve tepkiselliğine olumlu bir etkisi vardır.

Ne alaka? MHz arttıkça CL değeri suni olarak artış gösterir. Daha yüksek MHz daha çok işlem anlamına gelir. Aradaki performans farkı aynı MHz değerinde farklı CL değerlerine sahip iki bellek arasında gerçekleşir.

Bunun bir zararı olmaz ve entegre grafik kullanmadığın sürece FPS'e bir etkisi de olmaz. Ama günlük sistem hızına ve tepkiselliğine olumlu bir etkisi vardır.

Teşekkürler harici GTX 550 Ti kullanıyorum ve Valorant da aynı harita aynı oyuncu sayısı FPS 14 daha fazla

Yeni konular

Geri
Yukarı