Intel i5-1035G1 FPS sorunu için çözüm

Hewlett-Packard'e sahip bir makine var bende de. Verdiğiniz bilgiler yararlı, yarın bir gün ihtiyaç olabilir. 👍

HP 15-DW2007NT 3H808EA
İşlemci piyasaya daha yeni çıktığı için Speedstep kapatma özelliğini Hp henüz cihazlara getirmemiş. Bu siteye cihazının seri kodunu girip bios güncellemelerini kontrol et, eğer yeni bios güncellemeleri çıkarsa yükle cihazına. Umarım HP'de bu özelliği cihazlarına getirir.

Merhaba arkadaşlar, HP 15-DW2009NT modeli, Dell Inspiron 5401 modeli ve i5 1035G1 işlemcisini kullanan diğer notebook modellerinde işlemcinin yük altındayken çalışma frekansını düşürmesi sonucu oyunlarda ani FPS dropları yaşanmakta. Özellikle HP kullanıcıları bu durumdan çok şikayetçiler. Ben de Dell 5401 modeli ile aynı sıkıntıyı yaşadığım için sorunun çözümüyle uğraştım. İnternette bu sorun genelde ThrottleStop programı ile çözülmüş fakat bende o program işe yaramadı ve kendim çözüm aradım. Ve Dell marka Notebook'umda bu sorunu çözdüm hem de çok basit bir şekilde çözdüm. Bu sorunu yaşayan arkadaşların yapması gereken tek şey cihazlarının BIOS menüsüne girip Intel SpeedStep özelliğini kapatmaları. Bu sayede cihaz yük altındayken işlemcinin frekansını düşürmüyor ve oyunlarda FPS fropları yaşanmıyor. Fakat bu özelliği kapatınca işlemcinizin sıcaklığı artabilir, o sorunuda iyi bir notebook soğutucusu ile çözebilirsiniz. Kolay gelsin.

Bende de aynı sorun var ama SpeedStep'i kapatmak işlemciye zarar veriyor diye okudum. Hep yüksek frekans da çalışıyormuş çünkü. Çözemedim bu yüzden hala herhangi bir oyunda ani FPS düşmesi oluyor.

Geri
Yukarı