Intel i5 CPU 650 overclock yapılır mı?

Bilmediğiniz şey hakkında yorum yapmamak ayıp değildir. Arkadaşı yanlış bilgilendirmeyin. Ayrıca yorum yaparken kendinle de çelişmişsin. X3470'in sonunda K harfi var mı ki overclock olsun (!) Arkadaşın sorusuna gelirsek anakartın destek veriyor ise BIOS üzerinden overclock yapabilirsin işlemcine. BIOS menüsü üzerinde işlemci ile alakalı (base clock, BCLK, CPU ratio) gibi ayarların olduğu bir bölüm var ise anakartın overclock yapmayı büyük ihtimalle destekliyor demektir. Bu ayarların bulunduğu menünün fotoğrafını atabilirsen yardımcı olabilirim. Ayrıca soğutucunun ve 600W'lık PSU'nun markası ve modelini yazarsan daha iyi olur.

Güç Kaynağım : Cooler Master Rs-600 G 80plus 600w Güç Kaynağı fiyatı, teknik özellikleri, modelleri, en ucuz fiyatlarla Vatan Bilgisayar'da 600W yazıyor fakat gerçek verilen güç 552W.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Anakartım

Screenshot_1.jpg

Anakartının videolarına internetten baktım. Anlayabildiğim kadarıyla oldukça hantal bir anakart ve işlemci voltaj kontrolü yapılamadığı için çok sınırlı şekilde overclock yapılabiliyor. Kendin anlamıyorsan denemeni pek tavsiye etmem. Sana yanlış bir şey yaptırıp bilgisayarının bozulmasını istemem. Eğer yapmak istersen PSU gayet kaliteli ve yeterli. Soğutucun da iyi ise aşağıdaki senin anakartınla yapılmış videolardan örnek alarak bir şeyler yapabilirsin.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
.

.

Merhaba arkadaşlar ben işlemcimde overclock yapacağım fakat yapmadan önce sormak istedim.
Intel i5 CPU 650 @3.2 GHz'de overclock yapılır mı?
Sistemlerim şöyle;
RX 570 8 GB ekran kartı (tek fan)
8 GB RAM DDR3.
2 Soğutma fanı (bir tane büyük bir tane küçük)
Intel i5 CPU 650 @3.2 GHz işlemci.
Güç kaynağı 600W.

Eki Görüntüle 574023

Eki Görüntüle 574024

Eki Görüntüle 574025

İlk nesil i5 işlemci. Bence fazla zorlamaya gelmez.

Anakartının videolarına internetten baktım. Anlayabildiğim kadarıyla oldukça hantal bir anakart ve işlemci voltaj kontrolü yapılamadığı için çok sınırlı şekilde overclock yapılabiliyor. Kendin anlamıyorsan denemeni pek tavsiye etmem. Sana yanlış bir şey yaptırıp bilgisayarının bozulmasını istemem. Eğer yapmak istersen PSU gayet kaliteli ve yeterli. Soğutucun da iyi ise aşağıdaki senin anakartınla yapılmış videolardan örnek alarak bir şeyler yapabilirsin.

.

.

Çok teşekkür ederim. Yapmak istiyorum fakat hiç bir şey anlamıyorum :/ . Ekran kartına overclock yaptım 6-10 FPS artışı oldu.Eski nesil işlemciden biraz daha verim almak istiyorum fakat overclock yaparsam işlemci yanabilir :D .
İlk nesil i5 işlemci. Bence fazla zorlamaya gelmez.
Aynen öyle katılıyorum.
İ9 İşlemci alacağım bir kaç seneye bu sürede eski işlemci ile idare edeceğim artık.

Son düzenleme:
Bilmediğiniz şey hakkında yorum yapmamak ayıp değildir. Arkadaşı yanlış bilgilendirmeyin. Ayrıca yorum yaparken kendinle de çelişmişsin. X3470'in sonunda K harfi var mı ki overclock olsun (!) Arkadaşın sorusuna gelirsek anakartın destek veriyor ise BIOS üzerinden overclock yapabilirsin işlemcine. BIOS menüsü üzerinde işlemci ile alakalı (base clock, BCLK, CPU ratio) gibi ayarların olduğu bir bölüm var ise anakartın overclock yapmayı büyük ihtimalle destekliyor demektir. Bu ayarların bulunduğu menünün fotoğrafını atabilirsen yardımcı olabilirim. Ayrıca soğutucunun ve 600W'lık PSU'nun markası ve modelini yazarsan daha iyi olur.
Xeon serisini özellikle belirtmedim. Intel markasında overclock denilince akla zaten ilk Xeon serisi gelir. Ayrıca i5 650 modeline overclock yapamazsınız, yanlış bilgi vermeyin. Yapsanız bile, çarpan kilidi kapalı bir işlemcide ne kadar yaparsınız bilemem. Xeonlar gibi 1.5 gHZ artmayacağı kesin.

Son düzenleme:
Xeon serisini özellikle belirtmedim. Intel markasında overclock denilince akla zaten ilk Xeon serisi gelir. Ayrıca i5 650 modeline overclock yapamazsınız, yanlış bilgi vermeyin. Yapsanız bile, çarpan kilidi kapalı bir işlemcide ne kadar yaparsınız bilemem. Xeon'lar gibi 1.5 GHz artmayacağı kesin.

Arkadaşım yine kendinle çelişiyorsun. Bilmediğin şeyi kurcalama işte bırak. YouTube'den izleyip deneyimlemediğin, tecrüben olmayan şeyi bu kadar kendinden emin konuşma. Senin söylediğin X3470'in çarpan kilidi de kapalı. Ayrıca overclock denince akla Xeon serisi falan gelmez. Xeon serisi standart tüketici aksine 7/24 çalışmaya uygun server ve workstation bilgisayarlar için tasarlanmışlardır. Bu şartlara dayanıklı olması için silikon kalitesi en muazzam olan Wafer'lerden yapılırlar. Çok nadir bir kaçı haricinde (W3680 gibi) çarpan kilitleri kapalıdır ve zaten Intel'de overclock yapılmalarını tavsiye etmez. Zaten bu işlemcilerin kullanılması için tasarlanan kartların da overclock desteği yoktur. (EVGA sr-2 ve bazı workstation anakartlar hariç). Yukarıda yazdığım şartlar dolayısı ile çok dayanıklı oldukları için senin de dediğin gibi normal işlemcilere göre daha fazla hız aşırtılabilirler. Fakat sahip olduğumuz normal anakartlarda (775, 1156, 1366 pin için konuşuyorum) bu işlemcilere ancak base clock(FSB yükselterek) X sabit çarpan üzerinden overclock yapabiliriz. Bu arada i5 650 normalde bal gibi de overclock olur fakat arkadaşın anakartı buna pek müsaade etmez.

Geri
Yukarı