Intel i7 4790K yükte aşırı ısınma

Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar iyi forumlar. Dün işlemcimin sıcaklığı % 100'e çıkması sorunsalı yüzünden burada tavsiye almıştım. Bazı arkadaşlar termal macun önerirken bazıları soğutucu öneriyordu. Sonuç olarak Vatan Bilgisayar'a gittim ve ellerinde düzgün termal macun olmadığı için niyeti bozup Thermaltake UX200 Tower soğutucu aldım. Anakartımdan otomatik profile, (yani overclock mu desek bilemedim) ayarı yaptım. Ayarı yaptığımızda % 10 CPU performansı arttıracağı yazıyor. Bu şekilde boşta 40-45 derece sıcaklık yükte ise 90-100 derece arası sıcaklık alıyorum. (Otomatik ayarı yaptığımızda kendisi işlemciye 1300V veriyor.) Boşta 40 derece olan işlemcinin yükte 100 dereceye çıkması ilginç geldi bana. Çözüm veya önerilerinizi bekliyorum.

Aynı işlemciyi stok soğutucuyla kullanıyorum, hocam oyun oynarken sürekli bir kulağım işlemcinin fanında oluyor. Sıcaklık birden 90 derecelere aynı şekilde işlemci kullanımı da doksanlara fırladığı için sorun oluyor, Corsair H115i Pro tarzı bir soğutucu almayı planlıyorum ancak sağlam bir soğutucu baş eder bu işlemciyle. Gönül rahatlığı ile bilgisayarınızı kullanmak istiyorsanız, size de aynısını tavsiye ederim.

Soğutucunuzda termal macun var mıydı?
Yada bazen CPU'ya temas eden kısımda plastik bir koruyucu etiket olabiliyor.
Ayrıca otomatik profil yerine OC işlemini kendiniz yaparsanız daha sağlıklı olacaktır.

Aynı işlemciyi stok soğutucuyla kullanıyorum, hocam oyun oynarken sürekli bir kulağım işlemcinin fanında oluyor. Sıcaklık birden 90 derecelere aynı şekilde işlemci kullanımı da doksanlara fırladığı için sorun oluyor, Corsair H115i Pro tarzı bir soğutucu almayı planlıyorum ancak sağlam bir soğutucu baş eder bu işlemciyle. Gönül rahatlığı ile bilgisayarınızı kullanmak istiyorsanız, size de aynısını tavsiye ederim.
Hocam stok soğutucu ile bile bu kadar olmaması lazım benim görüşüme göre. Kaldı ki kullandığım soğutucu 400 TL' lik soğutucu. Bahsettiğin soğutucuyu alacak olduktan sonra gider son model sıfır işlemci alırım elimdeki herşeyi satıp.
Soğutucunuzda termal macun var mıydı?
Yada bazen CPU'ya temas eden kısımda plastik bir koruyucu etiket olabiliyor.
Ayrıca otomatik profil yerine OC işlemini kendiniz yaparsanız daha sağlıklı olacaktır.
Soğutucunun yanında gelen termal macunu kullandım, Thermaltake' in macunu yani kalitesiz olabilme imkanı olduğunu zannetmiyorum. OC yapmak ta istemiyorum zaten sadece turbo benim için yeterli. Bir de default ayarlarla deneyeceğim bakalım.
Turbo kapalıyken 80 dereceye düşüyor bu arada default ayarlarda.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı