Intel işlemcilerde dahili grafik biriminin adı nedir?

the_bkp

Hectopat

Elinizde anakart var mı? APU sadece AMD işlemcileri temsil eder, o yüzden soruyorum. Intel anakartla kullanamazsınız.
Nasıl yani Intel'in APU işlemcileri yok mu?

APU'nun içindeki entegre Grafik işlemciye iGPU denir. APU, AMD'ye özel bir teknoloji değil. İşlemci + Ekran kartı anlamına geliyor.
APU = AMD
Integrated Graphics = Intel

Ben sana Intel'deki entegre ama AMD'deki değil, ya da onda var bunda yok tarzı bir şey demedim. Piyasaya bu şekilde oturmuş ki APU zaten kendi başına bir AMD markası.

Son düzenleme:
APU = AMD
Integrated Graphics = Intel

IMG_20230518_194109.jpg

IMG_20230518_194628.jpg

Evet dediğiniz gibi ismi ilk olarak AMD çıkarmış. Biraz "Selpak" olayına benzemiş ki günümüzde artık dahili grafik birimine sahip işlemcilerin tümüne APU deniyor.

Eki Görüntüle 1783695
Eki Görüntüle 1783696
Evet dediğiniz gibi ismi ilk olarak AMD çıkarmış. Biraz "Selpak" olayına benzemiş ki günümüzde artık dahili grafik birimine sahip işlemcilerin tümüne APU deniyor.
Yanlış bir kullanım. Attığın kaynak da hatalı.

Intel'in işlemcileri zaten HD Graphics birimiyle geliyor ve kendisi de bu şekilde CPU olarak pazarlıyor; AMD'nin entegre grafiklere sahip işlemci modelleri çıkartıp bunları APU olarak adlandırması, her grafik birimine sahip işlemcinin APU olarak adlandırılacağı anlamına gelmiyor. Yukarıda da belirttiğim şekilde...

Yanlış bir kullanım. Attığın kaynak da hatalı.

Intel'in işlemcileri zaten HD Graphics birimiyle geliyor ve kendisi de bu şekilde CPU olarak pazarlıyor; AMD'nin entegre grafiklere sahip işlemci modelleri çıkartıp bunları APU olarak adlandırması, her grafik birimine sahip işlemcinin APU olarak adlandırılacağı anlamına gelmiyor. Yukarıda da belirttiğim şekilde...
Ne kadar hatalı bir kullanım bilemiyorum. Selpak, termos, pimapen gibi bir ad olarak kullanılıyor. Gidipte "Integrated Graphics ya da APU işlemci önerisi" demek olmaz.

Bu mantıkla bakacaksak her ışın izleme çekirdeğine sahip ekran kartına da RTX diyelim, ilk Nvidia öne sürmüş sonuçta. Ya da anlık mesajlaşma uygulamalarının hepsine MSN diyelim, WhatsApp'mış Discord'muş gerek yok bu isimlere.

Ayrıca öyle bir konuyu o başlıkla açmazsın, Intel işlemci dedin mi içinde entegre grafik bulunuyor demek zaten, F olmaması yeterli, defalarca belirttim. İçerisindeki grafik birimini karşılaştıracaksan da "HD Graphics vs Vega Graphics" dersin.

1970 Türkiye'sinden bahsetmiyoruz, her şeyin bir adı var.

Yeni konular

Geri
Yukarı