Intel İşlemcilerde Gizli Alt Sistem

uozen

Hectopat
Daha fazla  
Hayırlı Bayramlar. Kurban bayramımız mübarek olsun. İntel çipsetlerde PC'nin kontrolünü ele geçirebilecek gizli işlemci için ne tür güvenlik önlemleri alabiliriz? Core işlemcilerinden sonra hepsinde var olduğu paylaşımları var. Bu güvenlik açığını nasıl kapatabiliriz?

Mesaj gönderecek yok mu?

Ne zaman bir konu açsam bir Allah'ın kulu cevap yazmıyor.

Tartışmaya çok açık bir konu olduğu için yazmıyordum, sırf isyanına ithafen yazdım.

Diyeceğim tek şey. bir AMD politikası olması. Nitekim yayınlanan yabancı kaynaklı sitelerde resmi bir veri olmadığı gibi bunun çözüm yolunun Intel kullanmamaktan geçtiğidir. E Intel kullanmayak ne kullanacağız ?

İşte tüm bunlar AMD'nin oyunu.

Teşekkürler. Peki gizli bir sistem var olsa dünyadaki bilgi işlemcilerin, yazılımcıların bulma şansı var mı? Ama şu bir gerçek ki bilimde de birçok dalda olduğu gibi teknolojide de çok problem var. (Güvenilir gelmiyor. ) Öyle değil mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Düşüneceği bir konu. Standart kullanıcının son kullanıcının düşüneceği bir konu!
Tersini belirtmen doğru olduğu anlamına gelmiyor. nedenini yazman gerekirdi.
Yine de ben o gün yazdığımın nedenini açıklayayım. Spectre ve Meltdown açıklarının söz edeceksin ancak yazdığın tarihte daha bunlar konuşulmuyordu bile tespiti 2018'de yapıldı. Şimdi o zamana göre cevabı açıklayayım. BIOS'da bu tür bilindik zararlılar için önceden BIOS'a ve bileşenlere bulaşan zararlılar için korumalar mevcut. Windows güncellemelerini takip edip, AV yazılımı kullandığınız taktirde düşünmenize gerek yok.

Tersini belirtmen doğru olduğu anlamına gelmiyor.
Doğruluğuda Gerçek (Herkesin herkes tarafından bilinen.) olduğu anlamına geliyor.

Tersini belirtmen doğru olduğu anlamına gelmiyor. nedenini yazman gerekirdi.
Yine de ben o gün yazdığımın nedenini açıklayayım. Spectre ve Meltdown açıklarının söz edeceksin ancak yazdığın tarihte daha bunlar konuşulmuyordu bile tespiti 2018'de yapıldı. Şimdi o zamana göre cevabı açıklayayım. BIOS'da bu tür bilindik zararlılar için önceden BIOS'a ve bileşenlere bulaşan zararlılar için korumalar mevcut. Windows güncellemelerini takip edip, AV yazılımı kullandığınız taktirde düşünmenize gerek yok.
O zaman bu şekilde yazmalıydınız. Yöneticilerin bilgisayarlarıyla en son kullanıcının bilgisayarları (Güvenlik v.b) Eşit haklara sahip olmalı diye dünüyorum. Ama siz ''Senin veya standart kullanıcının düşüneceği bir konu değil bu kafaya takma. '' diyerek adeta dalga v.b gibi düşürücü cevap yazdınız. Öyle değil herkes aynı haklara sahip. Yoksa son kullanıcı yöneticinin işini yapmaz. Ancak aynı haklara sahip. Daha önce bu şekilde yazsaydınız sesim çıkmazdı. Haksızlığa gelemiyorum.
Üç sene geçmiş hocam :D
Hocam ne yapayım. Biraz Haklısınız ama Yanlışlığı belirtmek istedim. :D :)

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı