Intel Management Engine Sürücüsü Yüklenmeli mi?

Cellat006

Hectopat
Selalar herkese,
Yeni bir toplama PC aldım anakart ASUS Z390-E GAMING kullanacağım. PCI henüz gelmedi, deneme sürümü işletim sistemi yüklü olacak ve ben kullanmaya başladığımda BIOS ve sürücü güncellemelerini yapmak zorunda olacağım.

ASUS'un sitesinde anakart modelini aratıp sürücü ve araçlar kısmına geldiğimde sanırım anakartın tüm işlevlerine yönelik olarak eksiksiz bir biçimde ayrı ayrı sürücüleri gösteriyor.

BIOS, Wi-Fi, Bluetooth, VGA, ses, lan, WinRAR, yonga seti ve hepsi tamam. Hepsini indirdim, flash belleğe alıp PC geldiğinde kuracağım. Fakat bu sürücülerin arasında bir tanesi var ki forumda hakkında çeşitli konu başlıklları açılmış, herkes bir yerinden tutmuş, kimisi konu açana "niye bilip bilmeden iş yapıyorsun" diye ayar vermiş, kimisi bilgisayar mühendisi edası ile konuyu atomu parçalarmışçasına açıkklamaya kalkmış falan, konu benim için girift bir hal aldı.
  • Yazılım kısmında yer alan "Sürüm 12.0.49.1534" olarak görünen Intel ME Update Tool u indirip kurayım mı? Kurmayayım mı?
  • Kurarsam ne olur? Kurmazsam ne olur?
Nedir bu alameti kendinden menkul sürücünün işlevi? Mesela hangi USB bağlantısını çalıştırır, hangi RAM'e ek güç verir, CPU'da ne kadar performans farkı oluşturur?

-Tabii ki bunların hiçbirini yapmayacağını biliyorum ama şu konu adam akıllı sade ve anlaşılır bir şekilde anlatılsın bilinsin hatta bileyim istiyorum.-

Kimisi sürücüyü yükledikten sonra PC'yi kapatamadığından falan bahsetmiş, hani adam akıllı işimi sorunsuz görecek makineya abuk subuk sorunlar yaşatmak istemem açıkçası. Örneğin bir Wi-Fi sürücüsünü yüklediğimde nasıl ki sürücü yüklenir Wi-Fi otomatik tanınır, eğer böyle bir durumsa eyvallah ama onun dışında yeni ve gereksiz sorunlara yelken açacak teknem yok aga.

Bu arada şu sürücüleri yüklerken önce şunu sonra bunu yükle gibi bir sıralama var mıdır ve WinRAR'dan çıkardığımda sürücülerin exe dosyaları karşıma çıkıp çift tıklamamla yükleme sağlanacak mıdır?

WinRAR'dan dosyayı çıkardığımda herhangi bir sürpriz yaşayacaksam, örneğin; çıkardığın dosyayı Windows klasöründe bilmem ne kodlu klasörü bulup içine atıcan gibi. Bilmek isterim.

Onu da belirtirseniz sevinirim. Garanti ollması için öncelikle BIOS ile başlayacağım ama yine de hazır konu açmışken sorayım dedim :)

Şimdiden bilen ve ilgilenen herkese teşekkür ederim.

1582895567980.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Normal şartlarda Management Engine, şirketler ve uzaktan yönetim sistemlerinin işini kolaylaştırıyor. Fakat bu sürücüyü yüklemezseniz bazı ASUS yazılımları çalışmayabilir. Örneğin AI Suite IME olmadan çalışmıyor. Benzer şekilde OC yazılımları da IME olmadan çalışmayabiliyor. Bu bağlamda kurmanızı öneririm.

Burada en güncel sürümü mevcut. Z490 yonga seti ile dahi uyumlu:

Hocam bilgisayarım Windows 8.1 Intel(r) management Engine components diye uygulama var, kaldırırsam sorun olur mu? (bilgisayarı yavaşlattığı için kaldırmayı düşünüyorum).
Şimdiden teşekkürler :)

Yeni konular

Geri
Yukarı