Intel Optane Bellek ve Depolama Yönetimi nedir?

yukionii

Picopat
Daha fazla  
Dün Microsoft Store üzerinden kendi kendine indi program. İsmi Intel Optane Bellek ve Depolama Yönetimi. Intel Corp yazıyor ismin altında ama yine de sormak istedim güvenilir, değil mi? Ne işe yarıyor ve neden kendi kendine indi?

Intel SSD kullanmıyorsanız indirmenize gerek yok. Samsung Magician gibi veya diğer SSD programları gibi bir program. SSD ne kadar veri yazdığınızı sağlık değerlerini görebiliyorsunuz ya da okuma yazma testi yapabiliyorsunuz.
Laptopumun markası HP, sanırım otomatik olarak SSD de HP marka oluyor.

Hazır burada konusu varken acilen sormam lazım "Intel Optane Bellek ve Depolama Yönetimi" (-Win10 2H22 sürümünde- Başlat'da ingilizce ismiyle yer alıyor) şeklinde sistemde bulunan bu Intel Optane yazılımı tamamen HDD/SSD kullanım bilgilerini göstermek için midir nedir bunun amacı? Samsung SSD için Magician app var Sandisk/WD SSD'ler için zaten Dashboard app kendi yazılımları var. Mesela şu an sistemimde Win. için bir SSD takılı ve tamamen Oyunlar için ayrı takılı bir SSD daha var ayrıca depolama amaçlı (oyun için değil) WD Blue 1TB HDD kullanıyorum.

Şimdi bu Intel Optane şeyini İllaki kurmak lazım mı? Şu an Başlat'da bulunan simgesine tıklayınca kurulum sözleşme ayarı geldi, ileri diye devam edip kurayım mı yoksa iptal edip bırakayım mı anlamadım hani kurmasak olur mu?.

Intel SSD kullanmıyorsanız indirmenize gerek yok. Samsung Magician gibi veya diğer SSD programları gibi bir program. SSD ne kadar veri yazdığınızı sağlık değerlerini görebiliyorsunuz ya da okuma yazma testi yapabiliyorsunuz.
Aslında bu arkadaşın mesajını alıntı yapacaktım da üsteki mesajım öyle kaldı.
Neyse size de sorayım; Intel Optane illaki gerekli şart bir Intel yazılımı mıdır? Yeni kurulan bir oyuncu sisteminde Chipset, Sata controller vb Intel sürücüleri zaten kurulu da bu Optane Memory'nin gerekliliğini anlamadım. Samsung SSD için Magician app. var Sandisk/WD SSD'ler için Dashboard app. kendi yazılımları var zaten. Mesela şu an sistemimde Win10 2H22 kurulan bir SSD takılı ve tamamen Oyunlar için ayrı takılı bir SSD daha var ayrıca depolama amaçlı (oyun için değil) WD Blue 1TB HDD kullanıyorum.

Şimdi bu Intel Optane şeyini İllaki kurmak lazım mı? Şu an Başlat'da bulunan simgesine tıklayınca kurulum sözleşme ayarı geldi, ileri diye devam edip kurayım mı yoksa iptal edip bırakayım mı anlamadım hani kurmasak olur mu?.

Mesajımızı güncelleyemiyoruz "düzenle" şeyi yok buradan ekleme yapayım:

---
Intel Optane install ekranında beklerken Intel sitesine falan baktım araştırdım bana yarayacak bir şey olmadığına inandım, Optane Memory şeyini kurmaktan vazgeçtim install ekranından iptal dedim çıktım.

Anladığım kadarıyla bu Intel Optane Bellek ve Depolama Yönetimi tamamen Intel'in kendi ürettiği sattığı Optane diye bellek modülü SSD'leri varmış bunlara yönelik Rapid kullanımı içinmiş. Normalde sistemde Intel üretimi olmayan başka marka bir SSD/HDD varsa sadece bunların kullanım verileri marka model bilgilerini gösteriyormuş bu kadar, yani Intel'in chipset driver'ı sata sürücüsü vb gibi bir şey değil yani Intel Optane gerekli şart bir yazılım gibi gelmedi bana.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı