Intel Optane SSD'nin durumu nasıl?

Bütçe
420TL
HDD boşa çıkmaz Optane boşa çıkar bir sorun olmaz 1 TB ya da 500GB M.2 alırsanız dediğim gibi performans artışı görürsünüz SATA SSD'nin HDD'en cok bir farkı yoktur.

Ama deseydinizki M.2 SSD'm var 256 GB yanına oyun için hddmi ssdmi alayım o zaman SATA SSD alabilirdiniz GTA Online gibi oyunları 256 GB'lık yere sığdırırsınız ya da Valorant CS'yi geri kalan story oyunlarınıda yeni SATA SSD'nize koyarsanız iş yapar derdim ama M.2 slotunda gereksiz bir SSD varken orayı doldurmak daha mantıklı olacaktır.
Hocam şöyle Optane HDD için sadece okuma kısmında performans artışı sağlıyor, yazma kısmı hala yavaş. O yüzden oyunlarda Optane'in herhangi bir etkisi yok. O yüzden Windows için Optane kalsın diyorum, Oyun için m.2 slotum boşta olmadığından SATA SSD alayım diyorum.

Hocam şöyle Optane HDD için sadece okuma kısmında performans artışı sağlıyor, yazma kısmı hala yavaş. O yüzden oyunlarda Optane'in herhangi bir etkisi yok. O yüzden Windows için Optane kalsın diyorum, oyun için M.2 slotum boşta olmadığından SATA SSD alayım diyorum.

Bende diyorum hocam Optane oyunlarda işe yaramıyor 500 GB WD Blue M.2 alın SATA SSD aldığınızda bir performans artışı görmeyeceğinizi söylüyorum bende. M.2 almadığınız sürece SATA SSD'nin bir faydası yok paranızı boşa harcamak yerine kaldığınız yerden devam edebilirsiniz eğer bütçeniz yoksa belirtebilirsiniz kimse sizi yargılamaz yoksa şu anlık böyle devam edin sonradan M.2 SSD alın bir adet 500 GB'lık yeterli olacaktır.

Bende diyorum hocam Optane oyunlarda işe yaramıyor 500 GB WD Blue M.2 alın SATA SSD aldığınızda bir performans artışı görmeyeceğinizi söylüyorum bende. M.2 almadığınız sürece SATA SSD'nin bir faydası yok paranızı boşa harcamak yerine kaldığınız yerden devam edebilirsiniz eğer bütçeniz yoksa belirtebilirsiniz kimse sizi yargılamaz yoksa şu anlık böyle devam edin sonradan M.2 SSD alın bir adet 500 GB'lık yeterli olacaktır.
İncelemelerine ve videolara baktığımda oyunların çok daha hızlı açıldığını gördüm hocam. Performans farkı var bence.

Boş konuşmuşsunuz. Hayatınızda kaç kez SATA SSD kullandınız açılış hızından tut her şeyi daha hızlıdır en kötü SSD en iyi HDD'den daha hızlıdır aksini iddia eden varsa araştırsın.

İzlediğim Gigabyte SSD videosunda oyunlar HDD'den çok daha hızlı açılıyordu. Micron 1300, Gigabyte'den okuma ve yazma konusunda daha hızlı bir SSD. Bence HDD'den oyun performansı konusunda fazlaca farkı olacağını düşünüyorum.

Bence SATA SSD almak yerine M.2 SSD almanın sebebi dosya aktarımıdır. İzlediğim videolarda oyun açılış hızları hep aynı idi sadece dosya aktarım hızlarında farklar var.

Boş konuşmuşsunuz. Hayatınızda kaç kez SATA SSD kullandınız açılış hızından tut her şeyi daha hızlıdır en kötü SSD en iyi HDD'den daha hızlıdır aksini iddia eden varsa araştırsın.

Donanım Arşivi :D sözleri. Bence çok bir farkı yok boşta yapmıyorum hocam 2-3 video izleyip bilgi kirliliği yapmayın.

En kötü SS'den kastığınız ssdleirn 300/300 okuma yazması var en iyi HDD dediğiniz HDD'lerin 250/200 okuma yazması var hocam arada uçurum farklar yok ben zaten arkadaşa belirttim fark olmaz yazmadım eğer okursanız tüm yazdıklarımı ama öyle bir baktım oh PC rahatladı kardeşim diyebileceğin bir fark göremezsin.

Donanım Arşivi :D sözleri. Bence çok bir farkı yok boşta yapmıyorum hocam 2-3 video izleyip bilgi kirliliği yapmayın.

En kötü SS'den kastığınız ssdleirn 300/300 okuma yazması var en iyi HDD dediğiniz HDD'lerin 250/200 okuma yazması var hocam arada uçurum farklar yok ben zaten arkadaşa belirttim fark olmaz yazmadım eğer okursanız tüm yazdıklarımı ama öyle bir baktım oh PC rahatladı kardeşim diyebileceğin bir fark göremezsin.

Sence her şey okuma yazma hızıyla mı bitiyor sanıyorsun? Tepkime süresi denen şey var okuma yazması isterse 1000 MB olsun tepkime süresi geç olduktan sonra oyunlarda dropa sebep verir bakalım bakalım kim 2 3 videoda öğrenmiş bunları.

Sence her şey okuma yazma hızıyla mı bitiyor sanıyorsun? Tepkime süresi denen şey var okuma yazması isterse 1000 MB olsun tepkime süresi geç olduktan sonra oyunlarda dropa sebep verir bakalım bakalım kim 2 3 videoda öğrenmiş bunları.

Dostum tepkime süresinden kastığın ms acaba nerede yazıyor merak ettim SATA SSD'lerde :D var mı o

Senin dediğin tepkime süresi 0.5ms NVMe'ler veriyor :D HDD'ler 20-30 SATA SSD'lerde 10-20 arası bence çok fark yok dediğim gibi tekrar okursan görürsün.

Onu PC'ye takmadan öğrenemezsin yeni alan birinde varsa istersin söyler ama yoksa öğrenemezsin SSD öldükçe bu değer artar.

Yeni konular

Geri
Yukarı