Intel, Rocket Lake-S, Tiger Lake-H, Alder Lake-S ve Ice Lake-SP ile dalga geçiyor!

FX dendiğinde aklıma sucuk geliyor (!) Çok ısınan işlemcilerdi gerçekten, Athlon 64'ler de ısınıyordu aslında.

Xe grafik birimi UHD Graphics'lerin havalı ismi bence, çok fark yok aslında.

Xe grafik birimi UHD Graphics'lerin havalı ismi bence, çok fark yok aslında.
Bir nevi, asıl derdim uyumluluk konusu. Bu kartları dibine kadar zorlayacak kişi sayısı forumun %3'ü falandır.

Athlon 64'ler de ısınıyordu aslında.
Hocam ısınmıyorlardı. İnsanlar açıp termal macunu değiştirmek, fanları temizlemek gibi şeyler yapmadıkları için ısınıyor zannediyorlardı. Biz de kullandık zamanında, düzenli bakımını yapınca ısınmıyordu. Asıl ısınanlar rakibi Netburst mimarili Pentium 4'lerdi. Soba gibi yanarlardı.

AMD güzel bir mimariye geçti ve Intel'den erken davrandı. Buraya kadar süper. Ben de AMD kullanıyorum bu arada. Yalnız, son zamanlarda alt seviyede fiyat avantajı azalıyor gibi. Bu konuda bir şey yapmazsa Intel boşluk bulup atak yapabilir. Intel'in parayı çok sevdiği bir gerçek ama tekrar ayağa kalmak için az kar etmeyi ve hatta zarar etmeyi bile göze alabilir tekrar. İpleri tekrar eline aldığında ise bize geçmiş olsun. AMD'nin yerinde saydığı o karanlık dönemde %15'lik geliştirmelerle pazarın içinden geçti Intel. Paranın hakkının verilemediği, tam karanlık dönemlerden bahsediyorum. Özellikle de 6. ve 7. Nesil dönemi. O günleri yaşamayız umarım tekrar.

Şu anda abimin odasında 64 X2'li emekliliğe ayrılmış bir bilgisayar var. Her 6 ayda bir termal macun değiştiriyorduk, bakımı falan yapıyorduk fakat yine de çok ısınıyordu.

Eskiden düşük bütçeli sistemlerde AMD, yüksek bütçeli sistemlerde Intel kullanılırdı. Şu anda yavaş yavaş özellikle 10100F ile beraber bu durum çok değişti. AMD acil bir önlem almazsa, 5100'lerin fiyatını çok fahiş yaparsa böyle olacak gibi.

Şu anda abimin odasında 64 X2'li emekliliğe ayrılmış bir bilgisayar var. Her 6 ayda bir termal macun değiştiriyorduk, bakımı falan yapıyorduk fakat yine de çok ısınıyordu.
Hocam ben o dönem için konuştum. Günümüz de ısınabilirler. Sonuçta eski işlemci bunlar. Günümüz yazılımları ona ağır geldiği için ısınabilir. Ayrıca bakın mesela Athlon 64'ün stok fanı;

O dönem için sağlam bir soğutucu. Intel'in Pentium 4'ten beri kullandığı stok fana bakın bir de;

Komedi resmen yav. Bununla neyi soğutacaksın? Hala aynı kafadalar bir de. Bizim Athlon 64 X2 ısınmıyordu yani söyleyeyim. Stok fan ile kullandık senelerce.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için çerezleri kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…