Çözüldü Intel RST Premium mu, AHCI modu mu?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Giray6161

Kilopat
Daha fazla  
Merhabalar dün Corsair Force LE200 120 GB SSD aldım. Temiz Windows 10 Pro kurdum. Herhangi bir sıkıntım yok Allah'a şükür her şey tıkırında. AHCI modu açık, bir de Intel® Rapid Storage Technology diye bir şey var, BIOS üzerinden bunu da açtım ve SSD testinde veriler biraz daha yükseldi. Bazı konularda AHCI mi IRST mi diye sorulmuş, ikisi aynı anda kullanılmıyor mu veya ikisinin de açık olmasının herhangi bir zararı olur mu ?

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
  • RAID kullanmayı planlıyor musunuz?
  • SATA HDD'nin performansını hızlandırmak için bir Optane Bellek modülü kullanmayı planlıyor musunuz?
  • Optane SSD kullanmayı planlıyor musunuz?
Bu soruların üçünün de yanıtı Hayır ise, RST'yi etkinleştirmeniz veya yüklemeniz gerekmez. Bir zamanlar RST'deki Intel Depolama sürücüsü Windows 7 ile sağlanan Depolama sürücüsünden biraz daha iyi performans sağlıyordu. Öte yandan Windows 10 ile Depolama sürücülerinin performansı eşittir ve RST kullanmanın hiçbir avantajı yoktur (bu sorulardan birinin yanıtı Evet değilse).
Merhaba Lenovo Legion Y520 laptopa sahibim. BIOS'ta SATA Conttroller Mode kısmında varsayılan olarak Intel RST Premıum seçili. Sistemde Samsung 970 EVO M.2 Sata SSD ve 1 TB HDD mevcut. Aynı zamanda Intel Rapid Storage Technology yazılımı da yüklü. BIOS ayarlarında bu seçeneği AHCI mode olarak değiştirmeli miyim? İkisinin arasında ne gibi bir fark var?

Çevirmenize gerek yok. Daha yeni olan Intel Optane teknolojisini destekleyen UEFI BIOS'lar için M.2 SATA RAID imkanı sunan bir ayar.
AHCI ise geri dönük uyumluluk legacy BIOS tercih edilirse ihtiyaç olabilecek bir seçenek.
Bu ayarı değiştirdiğinizde sistem açılmıyor oluşabilir depolama driverı gereksinimleri bakımından.

Intel'in Rapid depolama teknolojisi programını kurarken kurulumda bana "sistemin SATA denetleyicisini RST Premium moduna geçir (önerilir)" ve "AHCI modunda kal" seçeneklerini sundu. Notebook'umda tek bir disk (M.2 SSD) var sizce hangisini seçmeliyim?

Intel Rapid depolama teknolojisini kurarken sistemin SATA denetleyicisini rst Premium moduna geçir (önerilir) ve AHCI modunda kal seçenekleri çıkıyor hangisini seçmeliyim?

Geri
Yukarı