Intel Z77 Chipset 2800 MHz OC RAM Desteği

Yer
Kiev
Daha fazla  
Meslek
Yazılım Müh.
Biliyorsunuz anakartların desteklediği RAM hızları vardır ve bunlar kullanım klavuzlarında belirtilir. Benim elimde z77 chipset'li Gigabyte Sniper. M3 anakart var. Bu anakart DDR3 1066/1333/1600 Mhz destekliyor ancak bir de yanında 2800 (OC) Mhz diye bir ibare var. Şimdi sorularım burada başlıyor arkadaşlar,
1) Ben şimdi DDR3 2800 Mhz RAM'i bu cihazda çalıştırabilir miyim? Evet ise bunun BIOS ayarı falan mı yapmam lazım?
2) Hadi diyelim oluyor, kurduk ve çalıştı. Bunun sisteme herhangi bir zararı olur mu?

Herkese şimdiden teşekkür ederim...

Son düzenleyen: Moderatör:
Z77 Chipsetinin desteklediği en iyi işlemci i7 3770K. O işlemci ise en fazla 1600Mhz'yi destekliyor. Yani O.C. yapsan bile zaten o kadarını kullanamayacaksın.

Bende Core i7 3770 var 22 nanometer . Madem 1600 Mhz den ötesini desteklemiyor, bu çakallar neden kutuya 1800/2133/2800(OC) yazıyor anlamadım ki arkadaş :( neyse yine de cevaplar için teşekkürler.

Anakartın RAM OC değeri ne kadarsa sen RAM'leri OC ederek o hızlara ulaşabilirsin, bu işlemciyle alakalı bir durum değil. Eğer RAM'leri OC etmezsen de işlemci RAM frekans hızının desteklediği hızlardan daha yüksek RAM frekansı alırsan paran boşa gider.

Bir zar attım, Gigabyte G1.sniperM3 ana karta 32GB 2800 Mhz ram aldım, bios ayarlarından ram'leri OC ayarlarına getirdim, tam performansı verdi. Cevaplar için teşekkürler

Yani, herşey düzgün olsa da bazen üst sınıf olmayan ram'ler ile uyumsuzluk yaşanabliyor. Ben bunu 2 defa yaşadım. diğer markalar kadar iddialı olmayan eXceleram ram seçtim. Zar oydu.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı