İnternet birden yavaşladı

Neixtro

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar selam, yaklaşık 1 hafta önce internetim durduk yere yavaşladı, oyunlarda sık sık ani ping oluyor, internette gezinirken bazen sekmeler geç açılıyor ve videolar donuyor. Windows hizmetlerinden gereksiz olanları devre dışı bırakıyordum o günden sonra internet yavaşlamaya başladı ben de sistem geri yükleme ile sistemi geri yükledim ve hizmetleri eskisi gibi varsayılan hale çevirdim. Fakat bir şey değişmedi ben de modeme reset attım (iğne sokma deliğinden) gene bir şey değişmedi, modemi kapatıp fişi çektim, Kaspersky Malwarebytes ve Windows Defender'dan tam tarama yaptım virüs çıkmadı, internette bulduğum CMD kodları, Regedit ayarları, modem arayüz ayarları yaptım fakat sonuç yok halen daha aynı. Modeme adaptör ile bağlıyım ve modemle aramda 2 duvar var. Modeme kablo ile bağlanma veya yakınıma alma gibi bir şansım yok. Geriye yapmadığım bir tek modemi güncellemek ki güncel mi bilmiyorum bir de ISS'i aramak kaldı lakin 16 yaşında olduğum için arayıp sorduğu sorulara ne cevap vereceğimi bilmiyorum, belki bilmediğim bir şeyler vardır modem ile alakalı. Babam da uğraşmak istemiyor. Nasıl çözeceğimi bilmiyorum, artık yok mudur bir yolu?

Arkadaşlar selam, yaklaşık 1 hafta önce internetim durduk yere yavaşladı, oyunlarda sık sık ani ping oluyor, internette gezinirken bazen sekmeler geç açılıyor ve videolar donuyor. Windows hizmetlerinden gereksiz olanları devre dışı bırakıyordum o günden sonra internet yavaşlamaya başladı ben de sistem geri yükleme ile sistemi geri yükledim ve hizmetleri eskisi gibi varsayılan hale çevirdim. Fakat bir şey değişmedi ben de modeme reset attım (iğne sokma deliğinden) gene bir şey değişmedi, modemi kapatıp fişi çektim, Kaspersky Malwarebytes ve Windows Defender'dan tam tarama yaptım virüs çıkmadı, internette bulduğum CMD kodları, Regedit ayarları, modem arayüz ayarları yaptım fakat sonuç yok halen daha aynı. Modeme adaptör ile bağlıyım ve modemle aramda 2 duvar var. Modeme kablo ile bağlanma veya yakınıma alma gibi bir şansım yok. Geriye yapmadığım bir tek modemi güncellemek ki güncel mi bilmiyorum bir de ISS'i aramak kaldı lakin 16 yaşında olduğum için arayıp sorduğu sorulara ne cevap vereceğimi bilmiyorum, belki bilmediğim bir şeyler vardır modem ile alakalı. Babam da uğraşmak istemiyor. Nasıl çözeceğimi bilmiyorum, artık yok mudur bir yolu?

Aileniz internet hizmetlerini arayıp konuşabilir. İnternetiniz nedir bu arada?

Bağlantıdan arıza kaydı açabilirsiniz. İnternetin üzerine yapıldığı kişinin kimlik numarası ve telefon numarası ile giriş yapabilirsiniz.

Ayrıca sorunun kablosuz bağlantı kaynaklı olduğunu düşünüyorum. Genellikle firmaların verdikleri modemler, kablosuz bağlantı için çok uygun olmuyor. Wifi 6 içeren bir modem kablosuz bağlantı sorunlarını azaltacaktır. Tabii bağlanan cihaza göre hızın da yüksek olması önemli.

Bağlantıdan arıza kaydı açabilirsiniz. İnternetin üzerine yapıldığı kişinin kimlik numarası ve telefon numarası ile giriş yapabilirsiniz.

Ayrıca sorunun kablosuz bağlantı kaynaklı olduğunu düşünüyorum. Genellikle firmaların verdikleri modemler, kablosuz bağlantı için çok uygun olmuyor. Wi-Fi 6 içeren bir modem kablosuz bağlantı sorunlarını azaltacaktır. Tabii bağlanan cihaza göre hızın da yüksek olması önemli.

Eskiden bir sorun olmuyordu, durduk yere oldu kablosuz bağlantıyla alakalı değildir sorun.
Anlık 18 download, 1.7 upload alıyorum. Paketimiz 25Mbps download, 2Mbps upload sağlıyor.
Arıza kaydı oluşturursam internet kesintisi olur mu veya bir kod falan gönderiyorlarsa modem kimin üstüneyse ona mı gider?

Düzenleme esnasında kısa bir kesilme olabilir ya da olmayabilir. Bu konuda net bilgim yok. Ama öyle uzun süre bir kesilme olmaz. Onun dışında sizi belki ararlar ama çoğunlukla aramıyorlar. Online işlemlere girerken telefona kod gelecektir. Ailenize belirterek sorunu online işlemlerden iletirsiniz.

Hızınız bu arada bana göre 1 cihaz için uygun. En kötü ihtimalle 2 cihaza internet sağlar ama dalgalı olur. Daha fazla kişi bağlanıyorsa kesinlikle paketi değiştirin ve 50-100 civarı bir hıza çıkın. Türk Telekom pahalı geliyorsa Türk NET, Netspeed gibi firmalara da aktarabilirsiniz. Aktarma işinde internetiniz 5-6 saat arası gider ve aynı port üzerinden tanımlanır. Verdikleri kullanıcı adı ve şifre ile hızlıca kullanabilirsiniz.

Başka operatörden geçiş de çok basit.

Eğer kapatıp geçmeye çalışırsanız port sorunu yaşama ihtimaliniz var. Ne yazık ki vizyonsuz ve geri kafalı firmaların olduğu ülkemizde, sırf interneti kapattınız diye port kiraladı ISS'lere yokuş süren TT, Turkcell gibi firmalarımız var.

Düzenleme esnasında kısa bir kesilme olabilir ya da olmayabilir. Bu konuda net bilgim yok. Ama öyle uzun süre bir kesilme olmaz. Onun dışında sizi belki ararlar ama çoğunlukla aramıyorlar. Online işlemlere girerken telefona kod gelecektir. Ailenize belirterek sorunu Online işlemlerden iletirsiniz.

Hızınız bu arada bana göre 1 cihaz için uygun. En kötü ihtimalle 2 cihaza internet sağlar ama dalgalı olur. Daha fazla kişi bağlanıyorsa kesinlikle paketi değiştirin ve 50-100 civarı bir hıza çıkın. Türk Telekom pahalı geliyorsa TurkNet, Netspeed gibi firmalara da aktarabilirsiniz. Aktarma işinde internetiniz 5-6 saat arası gider ve aynı port üzerinden tanımlanır. Verdikleri kullanıcı adı ve şifre ile hızlıca kullanabilirsiniz.

Başka operatörden geçiş de çok basit.

Eğer kapatıp geçmeye çalışırsanız port sorunu yaşama ihtimaliniz var. Ne yazık ki vizyonsuz ve geri kafalı firmaların olduğu ülkemizde, sırf interneti kapattınız diye port kiraladı ISS'lere yokuş süren TT, Turkcell gibi firmalarımız var.

Evde 4 kişi olduğumuz için hem telefonlar hem de bilgisayarlarla birlikte çok fazla cihaz bağlı fakat daha önceden de böyleydi ve bir sorun yoktu. Babamda internet değiştirmekten yana değil ona yettiği için ve uğraşmak istemiyor. Maalesef benim de elimden bir şey gelmiyor interneti değiştirmeden başka bir şekilde halletmenin yolu yok mudur?

Evde de ne gariptir ki tek benim bilgisayar da ve telefonda var bu sorun. Evdekilere soruyorum bizde bir sorun yok diyorlar.

Telefonların kablosuz interneti daha fazla çekiyorlar. Bu konuda bir video vardı orada daha detaylı anlatıyordu. Onlar yavaşlık olmadığını düşünse de 4 cihaz için uygun bir hız değil. Ayrıca yukarıda belirttiğim Wifi 6 destekleyen modem şart. Bu konuyu detaylı anlatmanızı ve ISS, modem değiştirmenizi öneririm.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Telefonların kablosuz interneti daha fazla çekiyorlar. Bu konuda bir video vardı orada daha detaylı anlatıyordu. Onlar yavaşlık olmadığını düşünse de 4 cihaz için uygun bir hız değil. Ayrıca yukarıda belirttiğim Wi-Fi 6 destekleyen modem şart. Bu konuyu detaylı anlatmanızı ve ISS, modem değiştirmenizi öneririm.

Sağ ol hocam vakit ayırdığın için. Dediklerinden bir şeyler deneyeceğiz artık.

Geri
Yukarı