İnternet hat değerlerim nasıl?

Xenithral

Hectopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
CPU: Ryzen 5 5600 4.65GHz PBO
MOBO: ASUS B450M DRAGON
GPU: PALIT RTX 3060
DISPLAY: AOC 25G3ZM 240Hz 0.5Ms AH-VA
Selamlar, şu an kullandığım altyapıda yaklaşık 3 yıl önce maksimum alabileceğim hız 124mbps civarlarında gözüküyordu ve 100mbps kullanıyordum.

(Saha dolabı ile aramdaki mesafe 5mt, dolap camımın önünde.)

Bu süreçte modem değiştirmeden TT'den TurkNet'e geçiş yaparak (Port değiştirmeden) 35Mbps tarife kullandım bir süre.

Şu an ise tekrar TT'a geçiş yaptım ve hızım bu şekilde.

100/8 Limitsiz VDSL2 paketi.

Sürekli kopmalar yaşıyorum ve yüz binlerce CRC hatası alıyorum indirme tarafında.

Eskiden hiç CRC hatası almazdım. Modemimde ya da DSL kablomda sorun mu var diye düşündüm.

İlk başta aynı model modem ile değiştirdim fakat hiçbir şey değişmedi.

Sonrasında DSL kablomu değiştirdim fakat değerler değişmedi, ankastre'den CAT 6 çekme planım var ama eskiden böyle bir sorunum yoktu ve sorunun kaynağından emin olup çekmek istiyorum.

Hiçbir şekilde düzelmeyince Keenetic Omni DSL aldım, yarın gelirse sonuçları paylaşacağım. Yine düzelmezse iade edeceğim (Sahibinden GET ile aldım).

Bina içi tesisatım zarar görmüştür diye düşünüyorum. Ankastre'den evimin prizine gelen kablo. Başka bir fikrim yok.

Bina içi tesisatın hız kaybı yaşatması konusu ile TT ilgileniyor mu?

Sizin bu konudaki fikrinizi merak ediyorum. Apartmanda TT 100Mbps stabil kullanan var bu arada. Herhangi ek bir işlem yapmadı stabilite için.

Dosya Ekleri

• Screenshot_2022-09-17-01-31-00-192_com.android.chrome~2.jpg
    Screenshot_2022-09-17-01-31-00-192_com.android.chrome~2.jpg
    152,2 KB · Görüntüleme: 44
  • Screenshot_2022-09-17-01-31-04-281_com.android.chrome~2.jpg
    Screenshot_2022-09-17-01-31-04-281_com.android.chrome~2.jpg
    25,3 KB · Görüntüleme: 39
Hocam bu tarz sorunlarda TT evinize gelir ve hattı kendi kontrol eder. Kötü ise kötü iyi ise iyi der. Ben fibere geçince bu sorunların hepsi bende düzeldi.

Hocam bu tarz sorunlarda TT evinize gelir ve hattı kendi kontrol eder. Kötü ise kötü iyi ise iyi der. Ben fibere geçince bu sorunların hepsi bende düzeldi.
Hocam hiçbir sorun yok diyorlar, 75Mbps kaldırırmış bu hat anca. Modem arayüzündeki değerlere bakıp konuşuyorlar.

Eskiden stabil 100Mbps'i nasıl aldığımı soruyoum, cevap veremiyorlar. Hatta şu an da kullanan var yani apartmanda.

Hocam hiçbir sorun yok diyorlar, 75Mbps kaldırırmış bu hat anca. Modem arayüzündeki değerlere bakıp konuşuyorlar.

Eskiden stabil 100Mbps'i nasıl aldığımı soruyoum, cevap veremiyorlar. Hatta şu an da kullanan var yani apartmanda.
Yani hocam ne diyim TT işte. Ben evime ilk önce 100 aldım yavaşça 72ye kadar düştü sonra fibere geçtim şuan 100 120 takılıyor.

Yalan söylüyorlar. Hat değeri bu derlerse daha üstüne çıkmanız onların gözünde bitmiş halde.

Yani hocam ne diyim TT işte. Ben evime ilk önce 100 aldım yavaşça 72ye kadar düştü sonra fibere geçtim şuan 100 120 takılıyor.

Yalan söylüyorlar. Hat değeri bu derlerse daha üstüne çıkmanız onların gözünde bitmiş halde.
Benim elimden gelen tek şey CAT 6 çekmek sanırım. Kablolamayı güzel yapmak istediğim için 20 Metre kablo alacağım. Köşeli yerlerden kabloyu gezdireceğim ve biraz bükülme olacak.

Bu kabloların türleri varmış, dış mekan için dışarıdan etkilenmeyen ve bükülmeye karşı dayanıklı kablo önerisi verebilir misiniz biliyorsanız?

Benim elimden gelen tek şey CAT 6 çekmek sanırım. Kablolamayı güzel yapmak istediğim için 20 Metre kablo alacağım. Köşeli yerlerden kabloyu gezdireceğim ve biraz bükülme olacak.

Bu kabloların türleri varmış, dış mekan için dışarıdan etkilenmeyen ve bükülmeye karşı dayanıklı kablo önerisi verebilir misiniz biliyorsanız?
Cat 6 daha çok siva alti için kullanılır. Sizin dediğiniz türden kabloyu yanlış hatırlamıyorsam TT kendisi müşteriye veriyor internet hattı çekeceğim dediğinizde.

Cat 6 daha çok siva alti için kullanılır. Sizin dediğiniz türden kabloyu yanlış hatırlamıyorsam TT kendisi müşteriye veriyor internet hattı çekeceğim dediğinizde.
Ankastre'den odama çekmek istediğim zaman istediğim metre kadar kabloyu kendileri mi karşılıyor? Arayıp talep edeyim öyleyse hocam.

Ankastre'den odama çekmek istediğim zaman istediğim metre kadar kabloyu kendileri mi karşılıyor? Arayıp talep edeyim öyleyse hocam.
Açıkçası o konuda pek bir bilgim yok fakat işyerinde kablo çekmeye gitmiştik orada görüştüğümüz müşteri hava şartlarından etkilenmeyen türden kabloyu internet sağlayıcılarından aldıklarını söylemişti. Yine de bilgi almanız daha faydalı olur.

Keneetic'in arayüzünden ayarlama yapınca 125mbps'e kadar gördü Atanabilir Hız değerim. Fakat 120Mbps kapasiteye 100Mbps hız almaya çalışınca nedense 1.8dB gürültü alıyorum.

Bence oransal olarak bakınca SNR'ın en az 6-7 dB olması gerekiyor.

Bu durumda ne yapmalıyım?

@Murat5038 Bir fikir verebilir misiniz hocam?

SNR değerim 2dB civarlarında olmasına rağmen 12 saattir hiçbir kesinti olmadı. Sanırım modem SNR değerini yanlış ölçüyor. Bu değerlerde bağlantının olmaması gerekiyor çünkü. Olsa da bu kadar saatte en az 30-40 kez kopma yaşatması gerekiyordu.

Şu anlık 100Mbps'in tamamından yararlanıyorum. Keenetic Omni DSL'den çok memnunum. Wi-Fi performansı da tatmin edici.

1663454914610.png

Dosya Ekleri

• IMG_20220917_130948.jpg
    IMG_20220917_130948.jpg
    128,7 KB · Görüntüleme: 16
Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı