İnternet Hızı ve Ping Sorunu

Bu tam olarak dediğiniz gibi olmuyor. Ben 7 Mbit hız alıyorum. Evde 5 kişi bağlanıyor. Ama örneğin CS:GO gibi bir oyunda aldığım ping 80 oluyor. Bahsettiğiniz modemle de alakalı. Trafiği iyi yönetebilmesi gerekir. Mesela şu aralar buradaki santral sıkıntılı. CRC hataları alıyorum. Sizde de öyle bir şey olabilir.

Oyunlarda daha sistematik bir işlem var. Bulunduğunuz bölge servera yakinsa daha iyi bir ping alirsiniz. Örneğin ben Rainbow Six oynuyorum. Ubisoft serverlari en yakin konum batı Avrupa, oturduğum yer İstanbul alabileceğim ping 40-50 civarı ama, dediğimiz zaman dilimde, mahalle ve modeme bağlanma sayisinda artış olduğu için. Pingim 80-90 üstüne çıkıyor.

Bu yüzden hiz ve ping sorunlarından birden fazla çevre faktörü oluşuyor. ( Pc'nizin kötü donanima sahip olmasıda. )

Bir de evinizde 5 kişinin bağlanması, netinizi aşırı yavaşlatır. ( Tabi bu 5 kişinin tamamen eylemde bulunduğunu göz önünde bulundurarak.) bu 5 kişi Wi-Fi'den bağlanıp hiçbir sey yapmiyorlarsa CS:GO'nuzu düzgün bir sekilde oynayabilirsiniz.

Şunu da eklemek isterim. 80 gibi bir pingde CS:GO'da sorun olamayabilir (belki sizin için). Ama Rainbow gibi oyunlarda sorun olabiliyor.

Oyunlarda daha sistematik bir işlem var. Bulunduğunuz bölge servera yakinsa daha iyi bir ping alirsiniz. Örneğin ben Rainbow Six oynuyorum. Ubisoft serverlari en yakin konum batı Avrupa, oturduğum yer İstanbul alabileceğim ping 40-50 civarı ama, dediğimiz zaman dilimde, mahalle ve modeme bağlanma sayisinda artış olduğu için. Pingim 80-90 üstüne çıkıyor.

Bu yüzden hiz ve ping sorunlarından birden fazla çevre faktörü oluşuyor. ( Pc'nizin kötü donanima sahip olmasıda. )

Bir de evinizde 5 kişinin bağlanması, netinizi aşırı yavaşlatır. ( Tabi bu 5 kişinin tamamen eylemde bulunduğunu göz önünde bulundurarak.) bu 5 kişi Wi-Fi'den bağlanıp hiçbir sey yapmiyorlarsa CS:GO'nuzu düzgün bir sekilde oynayabilirsiniz.

Şunu da eklemek isterim. 80 gibi bir pingde CS:GO'da sorun olamayabilir (belki sizin için). Ama Rainbow gibi oyunlarda sorun olabiliyor.
Arkada film izliyorlardı. Aslında aynı şeyi diyoruz. Yani ağ trafiği. Sıkışmadıkça ping çıkmaz. Elbette kimse kullanmayınca en düşük ping değerini alırsınız.

Merhabalar, Türk Telekom müşterisiyim. 16 Mbps paketim var. Evde 3 kişiyiz. Düzenli olarak Online oyunlar oynuyor ve telefondan internete bağlanıyoruz. Üçümüzün de aynı anda bağlandığı durumlarda internet hız sorunu ve ping sorunu yaşıyoruz. Paketimi 35 Mbps'e geçirirsem eğer bu sorunu çözebilir miyim? Bu tarz bir problemle karşılaşmamak için ne tür bir internet paketi kullanmalıyım? Teşekkürler.

Ping ve paket farklı bir konu. Belki bilginiz vardır, Ping paketin hedef sunucuya vardığı sürenin milisaniyesidir. Eğer bunu düşürmek istiyorsanız, TT kabininden (yada ankastreden) modeminize kadar gelen kabloyu Cat.6 kablo ile değiştirmeniz gereklidir. 3 kişilik bir aileye 16 Mbps normalde yeter. Ancak aynı anda dosya indirme vs. işlemi yapıyorsanız yetmez. 35Mbps'a yükseltebilirsiniz. Ortalama 4 MB anlık indirme hızına çıkabilirsiniz.

Geri
Yukarı