İnternet hızlarım normal mi?

ableben

Hectopat
100 Mbps ve 10 MB upload değeri olan bir paket kullanıyorum. Sağlayıcım Kablonet. Genel olarak gün içinde 10 MB upload görüyorum ancak bu değer gece vakitlerinde 3 seviyelerine düşüyor. Ayrıca Valorant, CS:GO gibi oyunlarda gecikme hızım çok fazla geliyor bana. 40 ping seviyelerinde genel olarak Valorant'ta. CS:GO 70-80 oluyor hep. Fiber altyapısı var ancak bu değerler hiç fiber varmış gibi hissettirmiyor. 50 Mbps ve 5 MB upload ile insanlar yayın yapıp 25-30 ping alıyor. Ben sadece interneti ben kullanırken bile Valorant'ta en iyi 37-38 görüyorum. Modemi mi değiştirmem gerekiyor yoksa sağlayıcıyı mı bilemedim. Bunu düşürmenin yolu var mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
100 Mbps ve 10 MB upload değeri olan bir paket kullanıyorum. Sağlayıcım Kablonet. Genel olarak gün içinde 10 MB upload görüyorum ancak bu değer gece vakitlerinde 3 seviyelerine düşüyor. Ayrıca Valorant, CS:GO gibi oyunlarda gecikme hızım çok fazla geliyor bana. 40 ping seviyelerinde genel olarak Valorant'ta. CS:GO 70-80 oluyor hep. Fiber altyapısı var ancak bu değerler hiç fiber varmış gibi hissettirmiyor. 50 Mbps ve 5 MB upload ile insanlar yayın yapıp 25-30 ping alıyor. Ben sadece interneti ben kullanırken bile Valorant'ta en iyi 37-38 görüyorum. Modemi mi değiştirmem gerekiyor yoksa sağlayıcıyı mı bilemedim. Bunu düşürmenin yolu var mı?

Aynı sorunu Türk Telekom'da yaşadım 50 yerine 20-22 download alıyordum pingimde fazlaydı modemde çok çok eski değil 4yıllıktı yeni modem istedik ücretsiz verdiler sorun çözüldü 46 download ve 5-6 ping alıyorum artık aynı şeklide sizde de sorun öyle düzelebilir.

Benim paketimde aynı ama Turkcell. Aldığım sonuç aşağıdaki gibi. Ping önemli.

1.jpeg

Ping değerleriniz gerçekten yüksek, kendimden örnek vereyim ADSL 15 ping ile oynuyorum.
Modem değiştirmek her zaman çözüm olmayabiliyor eğer 3-4 yıllık değilse, gece düşen uploadınız İSS kaynaklı müşteri hizmetlerini arayıp destek alabilirsiniz.

Bende aynı değerleri yalnızca Download'ı 100 olarak alıyorum. Bir de pingim 5 oluyor.

Yukarıda da dediğim gibi 50 yerine 20-22 alırken 45-50 ping çıkarken upload 5ken yeni modem isteyip değiştirince aynı pakette kablo değiştirmeden bu değerleri almaya başladım. Üstelik testi yaparken bir sürü cihaz internete bağlı ve aktif olarak kullanımda video, oyun vs. ve kablosuz olarak testi yaptım. Belki komik gelecek ama Türk Telekom'dan çok şikayetçiyken şu an gayet memnunum modem değişikliği arkadaşında sorununu çözebilir. Kablonet olsa dahi.

Dosya Ekleri

• Speedtest by Ookla - The Global Broadband Speed Test - Google Chrome 21.01.2021 18_14_38.png
    Speedtest by Ookla - The Global Broadband Speed Test - Google Chrome 21.01.2021 18_14_38.png
    79,6 KB · Görüntüleme: 39
Değerli yorumlarınız için teşekkür ediyorum arkadaşlar. Modemim kısmen yeni denebilir. Ancak kalitesiz modeller veriliyor genel olarak. Ayrı bir konu açıp belirli bir bütçede modem önerisi alabilirim.

Geri
Yukarı