İnternet kablolu bağlantı olmasına rağmen kablosuzdan daha yavaş

josephwhite

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Doktor
Merhaba arkadaşlar, halihazırda 32 Mbps VDSL internet kullanıyordum ve bilgisayarıma kadar 8 metre CAT6 kablo ile bağlanıyordum. Hemen hemen verilen hız kadar bağlantı sağlıyordum, kopma sorunu vs olmuyordu. Dün itibari ile 200 Mbps fibere geçiş yaptım ve kablosuz olarak telefondan 200lerin de üzerini görüyorum ama daha önce kullandığım CAT6 kablo ile kasamı bağlayınca max 94 Mbps falan hız alabiliyorum. Ağ sürücüsünü silip yeniden yükledim, düzelmedi. Modem arayüzünde ethernet kısmında bağlantı 100 Mbps olarak görünüyor. Sorun sizce kabloda mı yoksa farklı bir sorun mu var? Ne yapabilirim, yardımcı olur musunuz?

Ethernet portunuzun maksimum desteklediği hız 100mbit olabilir. Marka model iletmeniz mümkün mü acaba?

Şu sitedeki kısıtlama kaldırma ayarlarını da bir kontrol eder misiniz?

Ethernet portunuzun maksimum desteklediği hız 100mbit olabilir. Marka model iletmeniz mümkün mü acaba?

Şu sitedeki kısıtlama kaldırma ayarlarını da bir kontrol eder misiniz?
Anakartım Asus Prime B450m-K II ve Gbps hızları desteklediğini yazıyor.
Sitedeki yerlere gittiğimde benim de hızımı 100 Mb/sn gösteriyor. Sanırım oranın Gbps şeklinde olması gerekiyordu. Dediği şekilde Hız % İkili kısmında otomatik görüşme seçili, 1 Gbps seçtiğimde de bir şey değişmedi.

Kablonuz CAT 6 kablosu olmayabilir.
Kablonun üzerinde yazılan bilgilere baktım ve CAT6 yazıyor, ayrıca 250 MHz yazıyor. Bildiğim kadarıyla CAT5 ve CAT5E'de bu değer 100dü.

Anakartım ASUS Prime B450M K II ve Gbps hızları desteklediğini yazıyor.
Sitedeki yerlere gittiğimde benim de hızımı 100 Mb/sn gösteriyor. Sanırım oranın Gbps şeklinde olması gerekiyordu. Dediği şekilde hız % ikili kısmında otomatik görüşme seçili, 1 Gbps seçtiğimde de bir şey değişmedi.

Kablonun üzerinde yazılan bilgilere baktım ve CAT6 yazıyor, ayrıca 250 MHz yazıyor. Bildiğim kadarıyla CAT5 ve CAT5E'de bu değer 100dü.

Bilgisayara direk modemden mi çektiniz arada başka bir şey var mı kablo çakma olabilir.

Bilgisayara direk modemden mi çektiniz arada başka bir şey var mı kablo çakma olabilir.
Evet, direkt modemden çektim. Şimdi evde farklı ethernet kablolaları buldum birinin CAT5E olduğunu biliyorum, diğerlerinde yazmıyor ne oldukları. Kasayı modemin yanına taşıyıp deneyeceğim o kablolarla.

Evet, direkt modemden çektim. Şimdi evde farklı ethernet kablolaları buldum birinin CAT5E olduğunu biliyorum, diğerlerinde yazmıyor ne oldukları. Kasayı modemin yanına taşıyıp deneyeceğim o kablolarla.
CAT5E ile denedim 220 Mbps'leri gördüm. Sorun kablodaymış demek ki, sorun çözüldü.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı