İnternet sitesi açmak için yazılım kodu nasıl öğrenilir?

omerfaruk21

Femtopat
Daha fazla  
Arkadaşlar, ben bir web sitesi açmak istiyorum ama ben hayatımda yazılım kodu görmedim hiç. Yani 0 hiçbir şey bilmiyorum. Orta derece ingilizcem var. Ne öneririsiniz başta ne yapmalıyım?

Hangi tür site açacağına bağlı. Mesela forum sitesi açmak istiyorsanız PHP dili üğrenmelisiniz.

Yazılım kodu nedir? Lütfen doğru tabirler kullanalım. Hiçbir şey bilmediğinizi düşünüyorum. Ne tür bir websitesi açacağınıza göre değişir. Herhangi bir programlama diliyle ilgilenmeden örneğin blog sayfası için WordPress yükleyip GUI (Graphical User Interface) üzerinden butonlara basarak yönetebilir ve ücretsiz bir tema indirebilir/ücretli satın alabilirsiniz. Ama sitedeki muhtemel sorunları çözmeniz adına sitenin sunucusunu hangi işletim sisteminde barındıracağınıza göre (Windows: ASP.NET, Python Linux: PHP) dil seçimi yapmalısınız. Script kullanmak kolay olsa da kendi sisteminizi geliştirmedikçe kaliteli olmayacaktır.

HTML ile başlayın. CSS ile tasarım yapın. JavaScript ile de işlevsellik katarsınız.
Websitesinin amacını bilmiyoruz. E-Ticaret sitesi açacaksa MySQL/MsSQL, PHP/ASP.NET gibi diller kullanması gerekir. Aynı şekilde her türlü site için kullanması gerekir. Çok çok basit, önceden programlanmış bir değer veren işlevsiz bir site açacaksa dedikleriniz yeterli tabii ki.

Hangi tür site açacağına bağlı. Mesela forum sitesi açmak istiyorsanız PHP dili üğrenmelisiniz.
Ne alaka? Kendi scriptini mi yazacak yoksa SMF, Xenforo vb. yazılımların üzerine tema ve ek şeyler mi geliştirecek? Ek olarak sunucusunu Linux üzerinde barındıracağı belli bile değil. Neden PHP önerdiniz?

Yazılım kodu nedir? Lütfen doğru tabirler kullanalım. Hiçbir şey bilmediğinizi düşünüyorum. Ne tür bir websitesi açacağınıza göre değişir. Herhangi bir programlama diliyle ilgilenmeden örneğin blog sayfası için WordPress yükleyip GUI (Graphical User Interface) üzerinden butonlara basarak yönetebilir ve ücretsiz bir tema indirebilir/ücretli satın alabilirsiniz. Ama sitedeki muhtemel sorunları çözmeniz adına sitenin sunucusunu hangi işletim sisteminde barındıracağınıza göre (Windows: ASP.NET, Python Linux: PHP) dil seçimi yapmalısınız. Script kullanmak kolay olsa da kendi sisteminizi geliştirmedikçe kaliteli olmayacaktır.

Websitesinin amacını bilmiyoruz. E-Ticaret sitesi açacaksa MySQL/MsSQL, PHP/ASP.NET gibi diller kullanması gerekir. Aynı şekilde her türlü site için kullanması gerekir. Çok çok basit, önceden programlanmış bir değer veren işlevsiz bir site açacaksa dedikleriniz yeterli tabii ki.
HTML çoğu sitede kullanılır. En baştan başlayıp dinamik site mi yapacak ? Şimdilik bunlarla başlaması iyi olur.

Yazılım öğrenmen gerekmez. Domain hosting aldığın yerde makul ücretle hazır web site şablonları var ve editörü ile birlikte geliyor, istediğin gibi şekil verebilirsin. Yazılım öğrenirsen daha pro yaparsın ama ilk etapta söylediklerim yeterli

HTML+CSS+Javascript önerdim ben zaten. Bunlarla çoğu şeyi yapabilir.
Kullanacağı işletim sistemine göre MySQL/MsSQL öğrenmeden maalesef yapamaz. Veriyi neyle saklamayı düşünüyorsunuz? Javascript'in anlık çalıştırılan scriptler olduğunu unutmayın. Uzun vadede işe yaramayacaktır. Genelde sitenin front-end kısmındaki olaylara tepki geliştirmek için kullanılıyor. (Animasyon oynatmak, efekt kullanmak vb.)

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı