İPhone 13 Kamera yansıma problemi

kurter kurt

Kilopat
Daha fazla  
Selamlar,
iPhone 13 telefonumun karanlıkta video çekerken bu şekilde yansıma yaptığını fark ettim. Ürünü daha yeni aldım 14 günlük iade süreci içindeyim.
İnternette araştırdığımda bunu yaşayan epey insan olduğunu da gördüm. Epey can sıkıcı, o videosunu paylaşıyorum. Videoda gördüğünüz yansımaları çıplak gözle ben görmüyorum. Yalnızca telefonun kamerasına yansıma yapıyor.

Forumda video paylaşamadığım için icloud linki ve ekstra fotoğraf ekliyorum. Fotoğrafta anlaması biraz güç.

Fotoğraflar:
1.jpg

2.jpg

4.jpg
3.jpg

Tekrar belirtmek istiyorum bu yansımayı kendi gözümle göremiyorum. Bunu daha iyi anlatabilmek için (videoyu göremeyenler için) elimi kamera lensinin üstüne koyduğumda yansıma elimin üstünde beliriyor.
elimiüstünekoydum.jpg

Yabancı kaynaklarda, YouTube videolarında bu problemi yaşayan epey insan olduğunu gördüm. Bir kısmı böyle kullanmaya devam ediyor, bir kısmı da ürünü iade etmiş. iPhone 11 ve üstü kullanan tüm arkadaşlar aynı ışık şartlarında kendi telefonlarına da aynı testi yapabilirler mi? Video modunda çok daha fazla belli oluyor. Sayın Technopat'lardan yardım istiyorum. Bu telefonları kendimizi aşırı zorlayarak alıyoruz, problemli cihaz ise iade etmek istiyorum. Ancak tüm iPhone'larda varsa maalesef yapacak bir şey yok. Teşekkürler.

8 Plus var. Böyle bir şey yaşanmıyor. Muhtemelen lensler yüzünden yansıma yaşanıyor. Yazılımsal olduğunu sanmıyorum. Rezalet gerçekten. İade et ya da sorunsuzu ile değişim talep et. Kontrol ederek teslim almanı öneririm.

Buradakiler her kamerada yaşandığını söylemiş ama...

Kamera koruyucu veya ekstra lens mi takılı telefonda ? iPhone 13'te böyle bir sorun yok çünkü en azından benim kullandığım telefonda. Normal bir durum değil lens vs. takılı değilse mutlaka değişim talep edin veya iade edin.

Kamera koruyucu veya ekstra lens mi takılı telefonda ? iPhone 13'te böyle bir sorun yok çünkü en azından benim kullandığım telefonda. Normal bir durum değil lens vs. takılı değilse mutlaka değişim talep edin veya iade edin.
Telefonda herhangi bir şey takılı değil. Lens koruma kullanmıyorum normalde Apple lansman kılıfı kullanıyordum onu da çıkararak denedim tamamen aynı.

Geçmiş olsun o zaman ne diyelim.
Çok fazla insanda da olduğunu görüyorum şimdi iade & değişim talep edeceğim yine aynı üründen gelirse ne yapacağım. Şaşırdım kaldım gerçekten. Bence de kabul edilebilir bir sorun değil. Tüm çekim zevkinin içine ediyor. Normalde çok fazla fotoğraf, video çekmeyi seven biriyimdir.

Alıntıdır;

Kadrajı ışık kaynağına doğru tutarsanız bu yansıma olur.

Adı flare efektidir. 20 milyon dolarlık sinema filmleri çekimlerinde kullanılan PanaVision marka kameralarda da bu durum vardır. Bu bir sorun değildir.

Işık arkaya alınır her zaman. Bunun dışındaki tüm çekimler ters açı diye adlandırılır.

Bu tip akşam standart fotoğraf çekimlerinde de otomobil farı, sokak lambası vs gibi ışık kaynağının doğrudan kadraja girecek şekilde tutulmaması, kadrajdan flare efekti çıkacak kadar Açı değiştilmesi uygundur.

Alıntıdır;

Kadrajı ışık kaynağına doğru tutarsanız bu yansıma olur.

Adı flare efektidir. 20 milyon dolarlık sinema filmleri çekimlerinde kullanılan PanaVision marka kameralarda da bu durum vardır. Bu bir sorun değildir.

Işık arkaya alınır her zaman. Bunun dışındaki tüm çekimler ters açı diye adlandırılır.

Bu tip akşam standart fotoğraf çekimlerinde de otomobil farı, sokak lambası vs gibi ışık kaynağının doğrudan kadraja girecek şekilde tutulmaması, kadrajdan flare efekti çıkacak kadar Açı değiştilmesi uygundur.
Evet bu açıklamayı da okudum ancak burada bildiğiniz Televizyon'u çekiyorum. Burada bildiğiniz ve gördüğünüz üzere Resident Evil 4 oyunun logosu tamamen yansıma yapıyor. Daha önce de iPhone 11 kullandım 2.5 yıl kadar böyle bir problem pek hatırlamıyorum. Yanımda olsa cihaz detaylı karşılaştırma yapardım.

Yarın bir Troy'a göstereceğim bir şey yapacaklarını zannetmiyorum ama. Bu arada sokak lambalarını çekmeyi denedim şimdi, tüm sokak lambaları lens flare efekti yapıyor ve beyaz noktaları geliyor fotoğrafa.

Son düzenleme:
Evet bu açıklamayı da okudum ancak burada bildiğiniz Televizyon'u çekiyorum. Burada bildiğiniz ve gördüğünüz üzere Resident Evil 4 oyunun logosu tamamen yansıma yapıyor. Daha önce de iPhone 11 kullandım 2.5 yıl kadar böyle bir problem pek hatırlamıyorum. Yanımda olsa cihaz detaylı karşılaştırma yapardım.

Yarın bir Troy'a göstereceğim bir şey yapacaklarını zannetmiyorum ama. Bu arada sokak lambalarını çekmeyi denedim şimdi, tüm sokak lambaları lens flare efekti yapıyor ve beyaz noktaları geliyor fotoğrafa.
Bende de iPhone 13 var ama sizin anlattığınız gibi olmuyor o yüzden söyledim.

Bende de iPhone 13 var ama sizin anlattığınız gibi olmuyor o yüzden söyledim.
Bugün arkadaşımın iPhone 11'i ile de aynı testi yaptım. Birebir aynı problem mevcut. Bu şekilde ışık şartlarında oluşuyor sanırım.

Edit: Bugün de başka bir arkadaşımın 14'ü ile denedim, aynı sorun mevcut. Yani tüm iPhonelerde mevcut. İlerde sorun yaşayacak, aklına takılan arkadaşlar için burada dursun.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı