Rehber iPhone 4S ve 5'te iOS 8'e Düşürme

iPhone 4S ve iPhone 5 zamanında iOS 8'i aldılar ama her ikisi de son sürümlerinde oldukça yavaşlar. Birçok kişi kurtlanıp eski işletim sistemine dönmeye çalışmaktadır ama bunu yapamıyorlar. Eğer bir iPhone 4S veya bir 5'iniz varsa bu rehberi kullanarak telefonunuzu iOS 9 veya 10'dan iOS 8.4.1 işletim sistemine geri döndürebilirsiniz. Her ne kadar .ipsw imzaları kapalı olsa bile OTA imzaları hala açık ve bu sayede cihazı eski sürüme çekmek mümkün

Rehberimle Uyumlu Cihazlar : (iPhone 5C haricindeki A5, A5X, A6 veya A6X işlemcili bütün cihazlar)

- iPhone 4S
- iPhone 5 (64 GB modelleri geçiş yapamaz. Sadece 16 GB ve 32 GB'ları destekler)
- iPad 2
- iPad 3
- iPad 4
- iPad Mini 1
- iPod touch 5

UYARI ! :
- Önemli herhangi bir veriniz, fotoğraflarınız vs var ise iTunes'dan yedeklemeye başlayabilirsiniz. Bir format atılma işlemi gerçekleşeceği için bütün öğelerinizi kaybedebilirsiniz.
- Eğer açıksa iPhone'umu Bul'u kapatmanız gerek yoksa işlem sonrası iCloud Etkinleştirme kilidi sorunuyla karşılaşabilirsiniz ve bunu kırmak oldukça zordur.

Gerekenler:
- Listelenen cihazlardan herhangi biri Jailbreak yüklü olması gerek.
- 3uTools Kurulu bir Windows bilgisayar : 3uTools | The best all-in-one tool for iOS users
- 3uTools'un yanında iTunes, yoksa sürücüsünü yüklemenizde fayda var : Windows için iTunes'u indirme ve kullanma

Adım 1: 30-pin dock veya Lightning kablosuyla cihazınızı bilgisayara bağlayın ve yukarıda vereceğim linkten 3uTools'u kurabilir ve telefonumuzu jailbreaklemeye başlayabilirsiniz. Jailbreak öncesi Windows Defender'ı kapamanızda fayda var çünkü virüs zannedip izin vermeyebilir. İşlem bitince Defender'ı tekrar açın.

Adım 2: Jailbreak bitince hemen Cydia'yı açıp, arama çubuğuna Filza File Manager yazın ve çıkan programı Cydia üzerinden kurun. Kurduktan sonra Cydia'dan çıkın.

Adım 3: Filza'yı açınca çapraz oktan en geriye gidin ve şu klasörlerden diğerlerine geçin. Info.plist dosyasına ulaşmanız gerek.
(System > Library > CoreServices > Info.plist (dosyanın kendisi)

Adım 4: Info.plist'i bulup üzerine tıklayın. Root'un yanındaki (i) butonundan dosyanın içine sızın.

- ProductBuildVersion'ı "10A403" olarak değiştirin ve geri gidin ama henüz çıkmayın.
- ProductVersion'ı ise "6.0" olarak değiştirin ve geri gelip ayarları kaydedin. Telefonu düğmesine basılı tutarak kapatın ve yeniden açın. Bir çubuk çıkması gerek.

Adım 5: Ayarlardan yazılım güncelleme bölümüne gelin ve çıkacak 8.4.1 güncellemesini bekleyin. İndirin ve güncellemeye başlasın

Son adım: Güncelleme bitince masaüstü gelse bile siyah bir wallpaper olacaktır. Bunun için telefonu ayarlardan gelip sıfırlamanız gerek çünkü buglar mevcut.

Hocam bunu yaptım olmuyor. Denediniz mi? Ben daha güzel sağlam garanti bir çözümle bu hafta sonu boş olursam getircem.
Ayrıca iPad 2,4 (Mid 2012) olmuyor.

Hocam bunu yaptım olmuyor. Denediniz mi? Ben daha güzel sağlam garanti bir çözümle bu hafta sonu boş olursam getircem.
Ayrıca iPad 2,4 (Mid 2012) olmuyor.
iPad 2 Mid 2012 olan cihaz diğer 2011 modellerine göre OTA imzalarına buradan bakabilirsin. Demekki 6.0'dan 8.4.1'e geçilmiyor. Buradaki geçiş yapabilme ihtimalin olan sürümler için 8.4.1'e ait OTA imzaları kaçtan güncelleniyor bakabilirsin. 2011 yılında çıkan bütün iPad 2'ler uyumludur ama Mid 2012 için garanti veremiyorum. Başarılar.
Peki o yazıyı iOS 15 yaparsak ne olur? App Store'daki uygulamaların hepsini yükler mi?
Yenilerini yüklese bile çalıştıracağını pek sanmam çünkü bu saydığım bütün cihazların işlemcisi 32-bit. Birçok insan farkında değil ama iPhone 5/5C ve 5S arasında büyük farklar var. 5 ve 5C 32 Bit Apple A6 çipini kullanmaktalar ve bu yüzden 64-bit uygulamalar ve kernel uzantılar ile uyumlu değiller. 5S ise Apple Silicon işlemciler arasındaki ilk 64-Bit mimarili çiptir ve bu sayede iOS 11 ve üstünü almaktadır. Birçok uygulamanın uyumluluk bölümünde iOS XX veya üstü dese bile belirli iPhone listesi çıkartılmaktadır. En eski 5S çoğu 64-Bit uygulamanın son sürümü ile uyumlu.

Son düzenleme:
iPad 2 Mid 2012 olan cihaz diğer 2011 modellerine göre OTA imzalarına buradan bakabilirsin. Demekki 6.0'dan 8.4.1'e geçilmiyor. Buradaki geçiş yapabilme ihtimalin olan sürümler için 8.4.1'e ait OTA imzaları kaçtan güncelleniyor bakabilirsin. 2011 yılında çıkan bütün iPad 2'ler uyumludur ama Mid 2012 için garanti veremiyorum. Başarılar.

Yenilerini yüklese bile çalıştıracağını pek sanmam çünkü bu saydığım bütün cihazların işlemcisi 32-bit. Birçok insan farkında değil ama iPhone 5/5C ve 5S arasında büyük farklar var. 5 ve 5C 32 Bit Apple A6 çipini kullanmaktalar ve bu yüzden 64-bit uygulamalar ve kernel uzantılar ile uyumlu değiller. 5S ise Apple Silicon işlemciler arasındaki ilk 64-Bit mimarili çiptir ve bu sayede iOS 11 ve üstünü almaktadır. Birçok uygulamanın uyumluluk bölümünde iOS XX veya üstü dese bile belirli iPhone listesi çıkartılmaktadır. En eski 5S çoğu 64-Bit uygulamanın son sürümü ile uyumlu.
Hayır direkt imza kalktı. 6.1.3 4S'den 8.1.3 geçerkende boş ekranda bekletiyor. 6.0'da güncelleme geliyor ama boş ekranda bekletiyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hayır direkt imza kalktı. 6.1.3 4S'den 8.1.3 geçerkende boş ekranda bekletiyor. 6.0'da güncelleme geliyor ama boş ekranda bekletiyor.

Eğer 6.0 olmazsa aşağıdaki kodları denemenizde fayda var.

Not! (iPhone 5C ve iPad 2 mid 2012'de çalışmaz)

- iOS 6.1.2 10B146.
- iOS 6.1.3 10B329.

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı