iPhone SE mikrofon sorunu

WithTheRuleOfLaw

Hectopat
Merhabalar,

Elimde bir tane 2016 iPhone SE mevcut. Bu iPhone 5S kasasında olan cihazdan. Telefon günlük kullanım için halen iş görebilecek düzeyde ama şöyle bir sorun yaşıyorum: Telefonda kulaklık takılı olmasa bile arada kulaklık simgesi çıkıyor ve herhangi bir multimedya açtığımda ses gelmiyor. Bu sırada bir arama yaparken karşı tarafa sesim gitmiyor ya da sesini alamıyorum. Bunu çözmek için de görüşmeleri hoparlöre alarak yapabiliyorum.

Ayrıca kulaklık simgesi kontrol merkezinde olmasa bile WhatsApp görüntülü görüşmeler sırasında karşı tarafa sesimiz gitmiyor. Sadece onları duyabiliyoruz.

Kulaklık simgesi kontrol merkezinde gözüktüğü sürece süreç böyle ilerliyor. Bunu düzeltmek için kulaklık tak-çıkar yapsam da bir şey değişmiyor. Zaten kulaklık simgesi olmadığı zamanda (normal sorunsuz kullanırken) kulaklık takıp çıkarırsam da kulaklık simgesi kontrol merkezinde yine sabit kalıyor ve ses problemi tekrar başlıyor.

Telefonda başka herhangi bir sorun mevcut değil. Tüm donanımları çalışıyor. Bana neler önerebilirsiniz? Benzer sorun yaşayan arkadaşlar nasıl çözüme ulaştılar? Sorunu tanımlayabilir misiniz? Ucuz bir şekilde yaptırabilir miyim? İstanbul içi teknik servis önerisi alabilir miyim?

Son düzenleme:
Telefonun jak girişini temizleymeyi denedin mi? Toz, pislik sıvı etken eden maddeler kendi kendine kulaklık takılmış olarak algılayabiliyor.

Telefonun jak girişini temizleymeyi denedin mi? Toz, pislik sıvı etken eden maddeler kendi kendine kulaklık takılmış olarak algılayabiliyor.
Bu tarz şeyleri denedim ama pek fayda etmedi. Ayrıca şunu da eklemek isterim: Bir sene kadar önce teknik servis gibi bir yere götürmüştüm. Cihazın su aldığını ve oksitlenme yaptığını (ve temizlediğini) söyledi. Ama sorun devam etti. Anakartımda bir sorun olabileceğini de ekledi. Kesin konuşmadı. Cihazın sıvı ile birebir temas ettiğini düşünmüyorum.

Sorunumu çözmediler ve çok cüzzi bir ödemeye mecbur bıraktılar. Aslında ben kesin çözüm alabileceğim bir yer arıyorum. Sorunu iyi tanımlamak ve kesin çözüm almak istiyorum.

Bu tarz şeyleri denedim ama pek fayda etmedi. Ayrıca şunu da eklemek isterim: Bir sene kadar önce teknik servis gibi bir yere götürmüştüm. Cihazın su aldığını ve oksitlenme yaptığını (ve temizlediğini) söyledi. Ama sorun devam etti. Anakartımda bir sorun olabileceğini de ekledi. Kesin konuşmadı. Sorunumu çözmediler ve çok cüzzi bir ödemeye mecbur bıraktılar.

Oksitlenme yaptıysa onu temizlemek gerekebilir belki de tekrardan yapmıştır. Yani anlayacağın, yazılımsal bir problemi olduğunu sanmıyorum ama, donanımsal bir problem ise; bilgin yoksa içini açma sadece yuvadaki temizliği yapabilirsin. Alkol ile.

Hocam iPhone 6S Plus cihazımda yaşamıştım aynı sorunu. Aylardan aralık ayıydı. Kendimce cihaz soğuktan kafayı yedi diye düşünmüştüm. Seninki de sıcaktan yemiş olabilir :)
Hocam sorun iki senedir devam ediyor. Mevsimsel değil. Donanımsal olduğundan eminim. Mikrofon mu yoksa hoparlör mü değişmeli? Bunun cevabını gerçekten bilemiyorum. Yoksa anakart arızası mı var? Bunların cevabını bulmak istiyorum.
Oksitlenme yaptıysa onu temizlemek gerekebilir belki de tekrardan yapmıştır. Yani anlayacağın, yazılımsal bir problemi olduğunu sanmıyorum ama, donanımsal bir problem ise; bilgin yoksa içini açma sadece yuvadaki temizliği yapabilirsin. Alkol ile.
Götürdüğüm teknik servis temizlediğini söyledi ama sorun düzelmedi orada. O yüzden belirtilen fiyatın çok aşağısını verdim. Yanlış hatırlamıyorsam jack girişini de değiştirdi.

Hocam sorun iki senedir devam ediyor. Mevsimsel değil. Donanımsal olduğundan eminim. Mikrofon mu yoksa hoparlör mü değişmeli? Bunun cevabını gerçekten bilemiyorum. Yoksa anakart arızası mı var? Bunların cevabını bulmak istiyorum.

Bana yakın gelen anakart arızası. Ama bence sıradan bir telefoncuya verme telefonunu. Touch ID falan da çalışıyorsa veya Home butonuna 2 kere dokunduğumuzda aşağı inen özelliği bizim telefoncularımız %95 bozup da veriyor. Apple Desteğe bağlandın mı? Bağlanmadıysan bir bağlanmanı tavsiye ederim.

Bana yakın gelen anakart arızası. Ama bence sıradan bir telefoncuya verme telefonunu. Touch ID falan da çalışıyorsa veya Home butonuna 2 kere dokunduğumuzda aşağı inen özelliği bizim telefoncularımız %95 bozup da veriyor. Apple Desteğe bağlandın mı? Bağlanmadıysan bir bağlanmanı tavsiye ederim.
Dediğim sorun dışında başka herhangi bir sorunu yok. Touch ID ve home butonu halen çalışmakta. Ekranı ve bataryası orijinal. Apple Destek parça değişimi vs. yapmıyor diye biliyorum. Birebir değişim hakkı var ama o da garanti bittiği için mümkün değil (ücretsiz olarak mümkün değil).
Yardımcı olabilecek birisi var mı?
Sorunum henüz çözülmedi.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı