IPS glow derecesi normal mi?

Bütçe
5.600

Deadlywhisper

Kilopat
Daha fazla  
Monitör
Aoc C24g2ze
Evet ikinci kez açıyorum bu konuyu çünkü ilkinde fotoğraf attım ve fotoğrafta görünenle gerçekte olanın uzaktan yakından alakası yoktu. Dolayısıyla doğru sonuçlar elde edemedik. IPS monitör aldım biliyorum ki bu monitörlerde IPS glow olmazsa olmaz. Monitörün sol alt sol üst glow değeri normal, sağ üst glow değeri soldakilere göre bir tık yoğun.
Ama sağ alttaki glow bariz belirgin ve karşıdan bakınca bile belli oluyor. Sadece kafamı çok sağa çevirdiğimde kayboluyor.
Bildiğin Void gibi ekranın sağ altında duruyor (ışık sızması değil araştırdım)
Ama sadece karanlık ekranda belli oluyor.
Yani bir şey izlerken renkleri bozmuyor ama ekran bir kararsın hemen oradan göz kırpıyor karşısında olmama rağmen.
Ekrana çok yaklaşınca da gövdeye kadar ulaşıp daha da parlıyor.
Bunun bir problem olmadığını öğrendiğim zaman artık gözüme batmayacak çok takıntılıyım.
Bilen birinin bana yardımcı olması lazım.

AOC C24G2ze 240 Hz 0.5 ms 24ınch.

Şimdi kendinde durumun farkındasın ama kabullenmek istemiyor gibi bir tavrın var.
IPS panellerin renk kalitesi yüksek, siyah renk kalitesi düşüktür (Pahalı modeller hariç). Bu yüzden arka aydınlatma siyah ekranda glowa sebep oluyor. Fakat bu günlük kullanımda anlaşılmıyor. Ghosting gibi göz yoran veya izleme keyfini bozan bir durum değil.

Şimdi kendinde durumun farkındasın ama kabullenmek istemiyor gibi bir tavrın var.
IPS panellerin renk kalitesi yüksek, siyah renk kalitesi düşüktür (Pahalı modeller hariç). Bu yüzden arka aydınlatma siyah ekranda glowa sebep oluyor. Fakat bu günlük kullanımda anlaşılmıyor. Ghosting gibi göz yoran veya izleme keyfini bozan bir durum değil.

Evet beni çok iyi analiz etmişsiniz. Tam olarak öyle hani az kalsın evime mühendis birini çağırıp saatlerce GTA 5 oynatacaktım bana dönüpte bu normal desin diye. Tek derdim herkeste olandan fazla mı az mı bunu kestirebilmek. Ciddi takıntılarım var ve iade kabul etmiyorlar. Çevrede bir elektronikçiye falan götürüp panel değiştirmem mümkün değil değil mi?

Evet beni çok iyi analiz etmişsiniz. Tam olarak öyle hani az kalsın evime mühendis birini çağırıp saatlerce GTA 5 oynatacaktım bana dönüpte bu normal desin diye. Tek derdim herkeste olandan fazla mı az mı bunu kestirebilmek. Ciddi takıntılarım var ve iade kabul etmiyorlar. Çevrede bir elektronikçiye falan götürüp panel değiştirmem mümkün değil değil mi?

Takıntılarınıza yorum yapamam. IPS glow bir sorun değildir ve iadesi yapılamaz. Panel değişimi yapmak hiç mantıklı değil. Kaliteli bir panel neye güvenip alacaksınız? AOC monitöre uyacak mı? O iş baştan hata olur.

Takıntılarınıza yorum yapamam. IPS glow bir sorun değildir ve iadesi yapılamaz. Panel değişimi yapmak hiç mantıklı değil. Kaliteli bir panel neye güvenip alacaksınız? AOC monitöre uyacak mı? O iş baştan hata olur.

Haklısınız. Alışmaktan başka çarem yok. 2010 yılından beri VGA kullanıyorum. Belki yeni ekrana geçince alışamamışta olabilirim. Teşekkür ederim. İyi günler dilerim

Çok yüksek kalite QLED'ler hariç ışık sızması ve IPS glow olmayan monitör görmedim ben pek. Genelde mutlaka bir yerde kenarda ufak bir ışık sızması veya IPS glow mutlaka olur...

Duymak istediğim tam olarak buydu aslında. Bu fiyata daha şanslı olamıyorsam sorun değil. Teşekkür ederim. İyi günler dilerim.

Yeni konular

Geri
Yukarı