İş ve Unity için laptop tavsiyesi

Bütçe
10-20k

007kumpas

Yoctopat
Daha fazla  
Dostlar selam herkese,

Yeni bir laptop alacağım ve kararsız kaldım. Yardımcı olursanız sevinirim. Bir süredir takip ediyorum bu başlığı yazılanları çizilenleri. Sağ olun çok şey öğrendim.

Alacağım laptop:

asıl kullanım yeri: İş için outook, aynı anda 7-8 tane Chrome sekmesinde (YouTube dahil) kasmasın yeterli. i5, 8 GB RAM, orta halli ekran kartı, iyi bir SSD yeter sanırım.

Büyük ekran (17-17, 3”),

Sağda nümerik tuştakımı olan,

Uzun süreli kullanabileceğim (iş için 6-7 sene kullanmayı planlıyorum) ve sürekli kullanabilir olmam çok önemli. Servisi iyi olan, sorunları çözen bir marka tabii ki çok önemli ama daha ziyade sorun çıkarmayacak laptopa ihtiyacım var. Çünkü bozulduğunda işlerim ciddi şekilde aksayacak. Serviste 1 hafta kalacak bir laptop beni 2-3 hafta geri götürür. Evet biliyorum teknoloji şans işi ama ben problem çıkmaması ihtimalini yükseltmeye çalışıyorum. Mümkün mertebe menteşe hatası vs olmayanlardan tavsiye ederseniz sevinirim.

Batarya ne kadar güçlü olursa, şarjı ne kadar çok giderse o kadar iyi. Hatta mümkünse değiştirilen batarya daha bile iyi olur.

Yanımda sürekli taşıyacağım için kasasının sağlam olması da önemli. Evet 17 ekranla yanımda taşımak zor olacak biliyorum ama yapacak bir şey yok. Küçük ekranla çalışamıyorum.

Malzeme kalitesi ve soğutması iyi olan,

Servisle mümkünse hiç tanışmayacağım bir laptop alacağım.

mümkünse ekstra olarak da yeni sağlam bir masaüstü toplayana kadar geçici olarak (1 yıl) basit Unity, Unreal Engine projeleri için kullanabilmeyi planlıyorum. Olmazsa olmaz değil laptopta bu projeleri kullanmak benim için. Ama normalde bana 10klık bir laptop tavsiye edecekseniz 13K'lık bir laptop alırsan Unity de kullanabilirsin diyorsanız onu seçerim.

Bütçe maksimum 20k ama 10klık bir model işimi görür diyorsanız tavsiyelere açığım. Gözümden kaçmış olan modeller olabilir.

1-2 tane ölü piksel, coil whine, ışık sızması, bulutlanma olmaması iyi tabii ki ama olursa da videolardan gördüğüm kadarıyla beni çok rahatsız edecek şeyler değil. soğutması malzeme kalitesi şarjı çok daha önemli benim için.

Ekran 120 Hz bile fazlasıyla işimi görür diye düşünüyorum.

oyun oynamayı düşünmüyorum. belki çok eski 10-15 yıllık oyunlar.

Elediklerim ( bunları eleme sebeplerimi burada veya farklı yerde okuduğum yorumlara göre yaptım genelde. Farklı düşüncesi olanlar tavsiye ettiği modelleri yazarsa görüşlere açığım tabii ki):

Lenovo Ideapad Gaming 3 serisini eledim. Büyük ekranlı bulamadım. Ayrıca adaptör sorunu ve forumda birkaç konu da gördüğüm kasanın içinden parça sesi gelmesi sorunu biraz soğuttu beni. Gerçi bu sorunlar servise verilerek çözülebiliyor ama servise yollamamayı tercih ediyorum. Dediğim gibi çalışırken sürekli elimin altında olması lazım.

Monster Clevo anakartlı Abra'lar (malzeme dayanıksızlığı, soğutma)

ASUS tug (soğutma),

HP Pavilion(soğutma),

HP Omen eledim. Sağda numerik tuştakımı olan 17” bir model var ( @Carlaone teşekkürler tekrar hocam ) ama hem özelliklerini beğenmedim (Max Q, 10. nesil işlemci) hem de fiyatı yüksek.

MSI GF63(soğutma)

Düşündüğüm modeller: (Dell ile ilgili tavsiye bulamadım, önerilere açığım)

Acer: https://www.epey.com/laptop/karsila...o-5-an517-41-r5ep_acer-nitro-5-an517-54-55fa/

Monster sorunlu mu değil mi bir türlü çözemedim zaten. Tongfang olan Abra A7 V11 ve Tulpar T7 V20 (bu biraz pahalı gerçi) düşündüm ama bunlarda yatmadı aklıma. Servisi iyi de olsa servise gitmemeyi tercih ederim haliyle. Ve yukarıda da belirttiğim gibi uzun süreli kullanmayı planlıyorum.

Baktıklarımdan aklıma en çok yatan.

https://www.hepsiburada.com/acer-ni...ilir-bilgisayar-nh-qf7ey-001-p-HBCV0000156DKE

Acer Nitro 5 AN517-54 ama aşağıdaki yorumlarda şarjı çabuk bitiyor yazmışlar. Ne kadar gidiyor bataryası bilen var mı? Ayrıca ekran kartı Max-P mi Max Q mu, MUX var mı biliyor musunuz?

Biraz fazlaca uzun oldu sanırım konu kusura bakmayın.

Şimdiden teşekkürler herkese.

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı