İş Yerlerinde Kadınlığını Kullanmak

UmkuT

Kilopat
Daha fazla  
Meslek
Bilgisayar Programcılığı | Muhasebe | Lojistik
Arkadaşlar lütfen kimse olayı yanlış boyutlara çekmesin, sadece kendi görüşlerimi aktarıyorum...

Arkadaşlar Ekşi'de gezerken bir başlık geldi ve ilgimi çekti. Çalışma hayatım boyunca bu adaletsizliğe maruz kaldım ve şahit oldum. Misal bir iş olur size yapılan baskı kadın ile aynı değildir. Garsonluktan tutun masa başı gibi işlerde çalıştım. Şunun farkına vardım, kadınlar bir erkeğe göre daha ön planda ve daha az baskı altında. Bazı insanlar bir konuma gelmek için çaba gösterirken iki tane cilve yapan kadın bir anda neredeyse emek göstermeden öne geçiyor. Burada suçlu olan kim? Bu tarz eylemlere prim verenler mi yoksa bunu fırsata dönüştürenler mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Dünyanın yaratılışından bu yana bu hep böyle olmuştur zaten :) Güzel olana daha çok değer verilir ve değer verilen şey kaybedilmekten korkulduğu için ona daha güzel davranılır. Suç hepimizde çünkü nerede bir güzel görsek dibimiz düşüyor. Bu yalnız kadınlar için geçerli değil, beslediğimiz köpeklerden bile anlayabilirsiniz. Çevrenizde hiç; sokak köpeğini sahiplenen birini gördünüz mü? Varsa yoksa Golden?

Göremezsin çünkü sokak köpeği güzel değildir, ama onu besleyen insan ne güzel güzel insandır. Sorun da o güzel insanı fark edememekte yatıyor. Güzelliği yaradılıştan gelen bir şey zannediyoruz. Oysa emek harcanmamış şeyin güzelliği olmaz.

Edebiyatı kesecek olursam; Bizim patronlar evli olduğu halde karıyla kızla cilveleşmeyi pek severler. İnsan iradesiz olunca ağzından akan salyaları fark edemiyor.

Bu dünyanın her yerinde böyledir. Hamallık yapan güzel bir kadın duydunuz mu hiç? Veya iş yerinde çalışıyorsunuz. Dışarıdan bir mal gelecek. Bir erkek bir kadın çalışan var. Gidip o malın erkek otururken kadının aldığını gördünüz mü? Çalıştığım yerden örnek verirsek bayanlar genelde masa başındalar. Teknik işlere giriyorlar tabii ki ama erkekler kadar değil. Bu cinsiyetle alakalı bir durum.

Ha, o kadın kadınlığını kullanarak haksızca yükseliyorsa, kaytarıyorsa, diğer aynı rütbedeki çalışanlardan daha iyi şartlarda çalışıyorsa burada suçu onu yükselten kişide arayacaksın. Böyle kişilerin de amaçları bellidir zaten. Ben burada böyle yapan bir kadında suçu aramam. Hatalı fakat burada asıl suçlu ona bu cesareti sağlayan kişi. Onun bu cilvesi karşısında işine saygılı bir şekilde bağlanmış bir adam onu sırf kadınlığı için yüceltmez. Fakat genelde ülkemizdeki patronlar böyle şeylerden hoşlandığı için anlattığın durum fazlasıyla var.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı