[email protected] Gibi Bir Mail Adresi Almak

Timuçin Doğan

Hectopat
Daha fazla  
Başlıkta da belirtiğim gibi bir mail adresi almak istiyorum fakat nasıl yapacağımı bilmiyorum. Google da yaptığım bir kaç araştırma da host sunucusu falan almamız gerektiği yazıyordu. İşinizi kolaylaştırmak için soru şeklinde bir liste oluşturacağım:

1- Nasıl alınır?
2- Ücretli midir? Ücretli ise ne kadardır?
3-Her yerde kullanılabilir mi?
4-Sunucu mutlaka gerekli mi?
Örn.

[email protected]

Son düzenleyen: Moderatör:
Bunun için kendi isminizden oluşan ait bir alan adı satın alıp -daha önce alınmış olmaması gerek- kendi mail sunucunuzu kurmanız gerek. Her yerde kullanılabilmesine karşın ücretsiz servislere göre biraz maliyetlidir ve zaman zaman sorun da çıkarabilir.

Bunun için kendi isminizden oluşan ait bir alan adı satın alıp -daha önce alınmış olmaması gerek- kendi mail sunucunuzu kurmanız gerek. Her yerde kullanılabilmesine karşın ücretsiz servislere göre biraz maliyetlidir ve zaman zaman sorun da çıkarabilir.
Peki ne kadara bu dediklerinizi yapabilirim.

Kurumsal bir iş yapmadığınız sürece gereksiz ücret ödersiniz. Domain alman gerekli ama dogan.com tarzında bulman imkansız gibi. Misal Technopat Bilişim var diyelim technopat.net sitesi kurulur. Sonra teknik ekibe [email protected] adresi tahsis edilir, satış ekibine [email protected].
Kurumsal bir işte kullanmayacağım. Alırsamda soy adımla değilde genelde oyunlarda kullandığım nick ile alamayı düşünüyorum.

Şuradan Ortadoğu Teknik Üniversitesi Servis Sağlayıcı bu siteden çok çok ucuza alan adı alabilirsin. Kurumsal siteler tasarlıyorum yaklaşık 4 yıldır kullanılıyorum sorun çıkmadı. ODTÜ'nün sağladığı hizmettir dilerseniz oradaki iletişim numaralarından ulaşıp bilgi alabilirsiniz. 5 yıllık paket 60 TL civarı birşeydi. Hostingi daha ucuz bir yerden bulup temin edebilirsiniz.

Domain Şirketinizin internet adresidir. Bu adres sadece size aittir. Müşterileriniz bu adres ile size ulaşırlar. Firma uzantılı mail adresi alma konusunda gereklidir. Bu adresi kullanarak [email protected], [email protected], [email protected] gibi firma uzantılı ya da isim soyisim mail hesapları açabilirsiniz.

Hosting ise sizin 7/24 mail almanızı, mail göndermenizi sağlayan, yazışmalarınızı saklayıp istediğiniz yerden ulaşmanıza olanak veren bir servistir. İnternet siteleri de host adı verilen bu sunuculara kurulur. Host kiralayarak şirket maili açma yanında şirketiniz için bir web sitesi de kurabilirsiniz.

Kendinize özel maili açtıktan sonra sonra pratik kullanım için '' Microsoft Outlook '' programıyla kullanabilirsiniz. Dilerseniz kendi sitenizin web arayüzü ile kullanabilirsiniz.

Şuradan Ortadoğu Teknik Üniversitesi Servis Sağlayıcı bu siteden çok çok ucuza alan adı alabilirsin. Kurumsal siteler tasarlıyorum yaklaşık 4 yıldır kullanılıyorum sorun çıkmadı. ODTÜ'nün sağladığı hizmettir dilerseniz oradaki iletişim numaralarından ulaşıp bilgi alabilirsiniz. 5 yıllık paket 60 TL civarı birşeydi. Hostingi daha ucuz bir yerden bulup temin edebilirsiniz.

Domain Şirketinizin internet adresidir. Bu adres sadece size aittir. Müşterileriniz bu adres ile size ulaşırlar. Firma uzantılı mail adresi alma konusunda gereklidir. Bu adresi kullanarak [email protected], [email protected], [email protected] gibi firma uzantılı ya da isim soyisim mail hesapları açabilirsiniz.

Hosting ise sizin 7/24 mail almanızı, mail göndermenizi sağlayan, yazışmalarınızı saklayıp istediğiniz yerden ulaşmanıza olanak veren bir servistir. İnternet siteleri de host adı verilen bu sunuculara kurulur. Host kiralayarak şirket maili açma yanında şirketiniz için bir web sitesi de kurabilirsiniz.

Kendinize özel maili açtıktan sonra sonra pratik kullanım için '' Microsoft Outlook '' programıyla kullanabilirsiniz. Dilerseniz kendi sitenizin web arayüzü ile kullanabilirsiniz.
Çok teşekkür ederim bilgiler için fakat aklıma bir soru takıldı kendi başıma bir alan adı veya host kurabilir miyim?

Sadece domain alıp da yapabilirsin. Domain ayarlarından eposta yönlendirme seçeneğinden kullandığın gmail veya hotmail tarzı adreslere yönlendirebilirsin. Örneğin;

yenisitem.com adlı domaini aldın. Hosting almadın. Domain panelinden [email protected] adresi için email yönlendirmesini [email protected] adresine yönlendirdin. [email protected] adresine eposta atıldığı zaman postalar gmail gelen kutuna düşecektir.

Yeni konular

Geri
Yukarı