İşlemci 2 çekirdek vs. 4 çekirdek

Aslında bir işlemciyi çekirdeğe göre karşılaştırmak saçmalık olur, 3300X 1600AF'yi geçiyor.(Oyunlarda)
Daha doğrusu salt çekirdek sayısına göre karşılaştırma yapmak saçmalık olur. Oyunlarda karşılaştırma yaparken ana etkenlerden birisi değil aslında. Ondan önce bakılması gereken bazı önemli etkenler var. Onları da açıkladım zaten.

Daha doğrusu salt çekirdek sayısına göre karşılaştırma yapmak saçmalık olur. Oyunlarda karşılaştırma yaparken ana etkenlerden birisi değil aslında. Ondan önce bakılması gereken bazı önemli etkenler var. Onları da açıkladım zaten.
Garip bir şekilde az önce baktım, Ryzen 9 3950X ile 3300X arasında fiyatına göre çok fark yokmuş.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bazı oyunlarda çok fark olsa da bazılarında az sayılır arada fiyat farkını bulundurunca tabi ki.

Garip bir şekilde az önce baktım, Ryzen 9 3950X ile 3300X arasında fiyatına göre çok fark yokmuş.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bazı oyunlarda çok fark olsa da bazılarında az sayılır arada fiyat farkını bulundurunca tabi ki.
O işlemcilerin kulanım amaçları farklı zaten :) Salt oyun için bir zahmet 3950X alınmasın :)

C/T ömrünün bitip bitmemesi günümüzün birkaç tane çoklu çekirdeğe göre optimize edilmiş oyunlarına göre belirlenmesi son derece yanlış. Ama şu an için genel konuşmak gerekirse top-tier sınıfı 4C/4T işlemciler günümüz standartları açısından sınırda, birkaç sene sonra da çıkacak olan birçok uygulama ve oyunlar karşısında da yetersiz kalacağı da bir gerçek. 2C/4T ile 4C/8T iki işlemciye ayrı ayrı kombin edilmiş yüksek seviye güçlü ekran kartlarından elde edilecek performans, oyun motorunun kodlanmasına bağlı olarak, GPU'yu besleme kapasitesine göre değişkenlik gösterdiği için arada uçurum seviyesinde bir fark oluşuyor. Günümüz ve gelecek teknolojisine ayak uydurmak isteyen bir kullanıcının; şu an yeni toplayacağı sisteminde en azından 6C/12T standartında bir işlemci tercih etmesinde fayda var.
Elimde zaten i7 9750H var :)
Evet aslında sorum biraz yanlış soru farkındayım sonuçta işlemcinin mimarisiyle bile performans değişikliği olur. Aslında bu soruyu eski bilgisayarımı iyileştirmek istediğim için sordum
Lenovo g500 i3 3110m işlemci hd8570m falan var
Bu bilgisayar yaklaşık beni 7 yıl idare etti. Zamanında i5 3360M aldım bilgisayarda %5-%8 bir performans artışı olmuştu. Bende HM76 chipset desteği ile i7 3632QM almayı planlıyordum.
Bu soruyu bir bakıma bundan dolayı sordum
Dostum bunu oyunundan tut işlemcisine kadar, kodlanma şeklinden tut optimizasyonuna kadar birçok nedeni var :) Her koşulda değişebiliyor anlayacağın o fark.
Kimi oyunda fark yaratmazken kimi oyunda fark dağlar kadar açılabiliyor.
Kimi 4/8 işlemci, 6/12'den daha yüksek performans gösterebiliyor CPU intensive tarzı oyunlarda bile. (3300X vs. 1600AF gibi)
Tabi burada en önemli faktör tek çekirdek performansı ve frekans hızı. Şu an 6600K/7600K gibi işlemcilere sağlam OC yapan kullancılar halen daha iyi performans alabiliyorlar.
Anlayacağın sadece çekirdek sayısına göre değerlendirme yapmak yanlış bir ifade. Çekirdek sayısının fazla olması sana bazı noktalarda avantaj sağlar. Ama salt işlemcinin performansını çekirdek sayısı belirlemez.
O videoda 9900K üzerinde test yapılmış. Doğal olarak çekirdek ve izlek sayısı fazla olan daha yüksek performans gösterecektir.
Evet onu biliyorum sadece i5 3360M ile i7 3632QM arasında da bu kadar ciddi bir fark var mı diye merak ettim.
Elimde i7 9750H lık dizüstü var ama eski dizüstümü de canlandırmak istiyorum film izleme gibi basit durumlarda da i7 9750H lık dizüstümü çalıştırmak istemiyorum :D

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı