Çözüldü İşlemci boştayken 85 dereceye çıkıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

İtxomotime

Hectopat
RAM
8,00GB Dual-Channel DDR3 @ 666MHz
SSD veya HDD modeli
447GB Kingston KIOXIA-EXCERIA SATA SSD ATA Device
Ekran kartı
4095MB NVIDIA GeForce GTX 1050 Ti (NVIDIA)
Anakart
Intel Corporation DP55WB (LGA 1156)
İşlemci
Intel Core i7 860 @ 2.80GHz
YouTube'da video izlerken falan bilgisayar çok kapanıyor. 1 saat içinde 4 defa kapandı bilgisayar bu hiç normal değil bence diye düşündüm. Speecy uygulamasını açtım bir baktım işlemci 80 derece ile 90 arasında git gel yapıyor ekran kartı ise 30 derece. Büyük ihtimal darboğazdan oluyor bu ısınma bu darboğaz ı azaltmamın bir yolu var mı?
Oyunlarda falan da aynı sorun var ekran kartı Max 50 oluyor işlemci ise 70-80'lerde. Herhangi bir şey almadan çözebilir miyiz acaba bu sorunu? Şu an parça alabilecek param yok da.

(Konuyu açtım bir dışarı çıkacağım 1 saatliğine, geç cevap verirsem kusura bakmayın)

Dosya Ekleri

• Screenshot_4.png
    Screenshot_4.png
    18 KB · Görüntüleme: 40
Çözüm
Darboğazın ısınma yaptığını bilmiyordum ama darboğazı azaltmak için yapacağın her şey işlemciyi daha çok zorlayacağı için daha çok ısıtır.

Çok ilginç bir olay. Eğer yazılımsal bir sıkıntı yoksa
-İşlemci fanı çalışmıyor olabilir
-Macun eskimiş olabilir
-Kasa çok boğuk bir yerde çalışıyor olabilir ya da fanları durmuş olabilir.

Kapağı açıp bi kontrol etmen gerek.
Darboğazın ısınma yaptığını bilmiyordum ama darboğazı azaltmak için yapacağın her şey işlemciyi daha çok zorlayacağı için daha çok ısıtır.

Çok ilginç bir olay. Eğer yazılımsal bir sıkıntı yoksa
-İşlemci fanı çalışmıyor olabilir
-Macun eskimiş olabilir
-Kasa çok boğuk bir yerde çalışıyor olabilir ya da fanları durmuş olabilir.

Kapağı açıp bi kontrol etmen gerek.

Çözüm
Yazdıklarınızı okudum kule tipi bir soğutucu var zaten ama çok eski. Termal macunu bayağıdır değişmediğim aklıma geldi. Şimdi yine dışarı çıkıp termal macun alıp gelicem gelince BIOS'u da default ayarlara döndürür son durumu sizlerle paylaşırım.

Yazdıklarınızı okudum kule tipi bir soğutucu var zaten ama çok eski. Termal macunu bayağıdır değişmediğim aklıma geldi. Şimdi yine dışarı çıkıp termal macun alıp gelicem gelince BIOS'u da default ayarlara döndürür son durumu sizlerle paylaşırım.

Kaliteli macun alın hocam bilgisayarcı gibi yerlerden almayı düşünmüyorsunuzdur umarım.

YouTube'da video izlerken falan bilgisayar çok kapanıyor. 1 saat içinde 4 defa kapandı bilgisayar bu hiç normal değil bence diye düşündüm. Speecy uygulamasını açtım bir baktım işlemci 80 derece ile 90 arasında git gel yapıyor ekran kartı ise 30 derece. Büyük ihtimal darboğazdan oluyor bu ısınma bu darboğaz ı azaltmamın bir yolu var mı?
Oyunlarda falan da aynı sorun var ekran kartı Max 50 oluyor işlemci ise 70-80'lerde. Herhangi bir şey almadan çözebilir miyiz acaba bu sorunu? Şu an parça alabilecek param yok da.

(Konuyu açtım bir dışarı çıkacağım 1 saatliğine, geç cevap verirsem kusura bakmayın)
Sadece Speccy uygulamasına güvenmek de hata olur bu arada. Sıcaklığı başka şekilde de değerlendirin. Tabi mutlaka macun değişimi ve soğutucunun kontrolünü yapın, faydası olacaktır.

Kaliteli macun alın hocam bilgisayarcı gibi yerlerden almayı düşünmüyorsunuzdur umarım.

Mesajı geç gördüm kullanmayıp bir köşeye attığım tx termal Master diye bir macun vardı buldum ve sürdüm ama oda etkili oldu. Sıcaklığı 40-50 dereceye kadar düştü bir sonraki macun alışımda internetten kaliteli alırım bilgi için teşekkürler.

Sorun biraz PC'yi bakımsız tutmamdan dolayıymış içini temizledim macunu sürdüm ve sorun düzeldi yardımcı olan arkadaşlara teşekkür ederim.

Yeni konular

Geri
Yukarı