İşlemci darboğazı olan sistemde ekran kartı ağırlıklı oyun oynamak

Hocam düşük işlemciye yüksek ekran kartı takarsanız eğer darboğaz yaşanır ve FPS sizi tatmin etmez. Çözünürlüğü ve ayarları yükseltirseniz darboğazı azaltırsınız ama ekran kartının gücü halihazırda yükselttiğiniz ayarlara ve çözünürlüğe ucu ucuna yetiyorsa yine düşük FPS değerleri ile karşılaşırsınız. Ben darboğaz sorunu çektim zamanında Full ayarlarda RT açık bir şekilde 70 FPS alacağım oyunda 30 FPS ancak alıyordum.

Hocam ayarları biraz yükselteyim yeter işlemciyi sonra da yükseltirim.

İşlemcinin çizeceği kare sayısı azalmıyorsa grafikleri yükseltebildiğin kadar yükseltirsin. Ayrıca Ryzen 1200'den 1600 AF, 2600 gibi çekirdek gücü ciddi fark yaratmayacak modellere yükseltme için uğraşmaya değmez 3300X, 3500X gibi işlemciler daha iyi olur. İster 4 çekirdek olsun ister 16 öncelik tekli çekirdek gücündedir, sonradan çekirdek sayısına bakılır.

Hocam ben de öyle sanıyordum yapıyormuş RX560'ın dengi Ryzen 3 3600 olarak yazıyor internette.

Bunların birisi işlemci diğeri ekran kartı yalnız.

İşlemcinin çizeceği kare sayısı azalmıyorsa grafikleri yükseltebildiğin kadar yükseltirsin. Ayrıca Ryzen 1200'den 1600 AF, 2600 gibi çekirdek gücü ciddi fark yaratmayacak modellere yükseltme için uğraşmaya değmez 3300X, 3500X gibi işlemciler daha iyi olur. İster 4 çekirdek olsun ister 16 öncelik tekli çekirdek gücündedir, sonradan çekirdek sayısına bakılır.

Bunların birisi işlemci diğeri ekran kartı yalnız.

Orada ben dengi derken onu besleyecek işlemci manasında demiştim açıklamalarınınız için teşekkürler.

@Alraix @kino @Elio Talvinen

Arkadaşlar en çok sizin yararınız oldu verdiğiniz zaman ve destek için çok teşekkür ederim. İyi günler dilerim.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı