İşlemci değişimi işletim sistemi açılmıyor

Yunus Usta

Hectopat
Daha fazla  
Merhabalar, Phenom x4 9550 yerine Phenom II x6 1090T taktım, üstünde Cooler Master TX3 var, fakat biosta işlemciyi görmesine rağmen kurulu windowsu boot etmiyor. Ayrıca kurulum DVD'si taktığımda Windows is Loading files kısmında kalıyor ilerlemiyor. BIOS güncel, anakart k9a2 platinum. 600W 80+ psu var enerjidende sıkıntı yok.

Son düzenleyen: Moderatör:
Klasik cevap vermeden bir ön araştırma yaptım. Araştırmam sonucunu sizlere iletiyorum. Bu anakartın maksimum 140WATT işlemcilere kadar destek verdiğini şu linkten görebiliriz; MSI K9A2 Platinum AMD 790FX ATX AMD Motherboard . Ve işlemciniz 125WATT olduğundan bios ekranında görüntüleye bilmektesiniz. İşlemcinin linkine bakacak olursak; AMD Phenom II X6 1090T Black Edition - HDT90ZFBK6DGR / HDT90ZFBGRBOX evet link ile siteye bağlandığımızda işlemcinin detaylarında AM3 soketli olduğunu görmekteyiz ki bu sebeple kurulumu gerçekleştiremezsin. Çünkü anakartınız AM2 ve AM2+ desteğine sahiptir. DDR2 sistemlerde AM3 desteği zannedersem yok. Anakartın resmi sayfasında AM3 desteği olmadığını net olarak görebilirsiniz. AMD Phenom II X6 1090T Black Edition - HDT90ZFBK6DGR / HDT90ZFBGRBOX

Benzer bir konuyu da sizlere örnek veriyorum ki bizim forum kadar büyük bir forum varken başka forumlara yönelmeyesin;
AMD's 3.2GHz hexacore Phenom II X6 1090T AM2+? - Steam Users' Forums

Son olarak; Bios görüntüsü almanız işlemcinin sağlam olduğunu göstermektedir. Eğer işlemciden kaynaklanan bir hata varsa sistemi 24 saat açık bırakarak test etmeni istemekteyim. Kapanma, reset ve ısıdan dolayı aşırı ısınma olmayacağını düşünüyorum ve en yakın zamanda AM3 bir anakart alman http://tr.msi.com/gerektiğini beyan ediyorum.

K9A2 CF, K9A2 Neo2, K9A2 Neo-F gibi anakartlar ise DDR3 sisteme geçmeden DDR2 sistemde işlemcin ile uyumlu imiş.

Burada anakart modelinizi görememekteyim; MSI lists of Phenom II X6 compatible motherboards - [H]ard|Forum

Yine de bir nebze inancın varsa çalışır diyorsan ve çalıştıramazsan MSI servis yetkilileri ile görüşmenizi öneririm :
MSI Türkiye - Bilgisayar, Dizüstü, Notebook, Masaüstü, Anakart, Ekran Kartı ve dahası...
Servis Tel : +90 212 288 42 30

Son düzenleme:
Cevabınız için çok teşekkür ederim bu şekilde araştırarak güzel şekilde yardımcı olamaya çalışmanız sevindirdi, ddr2 am3 desteklemiyor falan haklısınız anlıyorum fakat anakarta bios güncellemesiyle 1090T desteği gelmesi ve sitedeki desteklediği işlemciler kısmında işlemcinin isminin olması beni yanıltan nokta. Madem desteklemiyor neden MSI'nin kendi sitesinde ürünün sayfasında destekliyor diye gösteriyor orayı çözemedim açıkcası. Ayrıca attığınız linkte bakarsanız, anakartım o tarihte gözükmemekte fakat haziran ayından sonra destekleyeceği yazıyor.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı