İşlemci fanı nasıl temizlenir?

NoobSolid26

Centipat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Intel Core i3-4170
Intel HD Graphics 4400
4 GB DDR3 RAM
ST500DM002-1BD142

Linux Mint 21.2 Xfce
Bende i3 4170 var stok soğutucu modeli JT8025DS. Arada 90 dereceye çıkıyordu bende fanları temizleme kararı aldım sistem fanını diş fırçasıyla temizledim ama işlemci fanı küçük olduğundan diş fırçası olmuyor. Bayağı da toz birikmiş ne önerirsiniz?

Bende i3 4170 var stok soğutucu modeli JT8025DS. Arada 90 derece çıkıyordu bende fanları temizleme kararı aldım sistem fanını diş fırçasıyla temizledim ama işlemci fanı küçük olduğundan diş fırçası olmuyor. Bayağı da toz birikmiş ne önerirsiniz?

Fanı bloktan ayırıp bloğu ayrı fanı ayrı temizleyin.

Ben izopropil alkol ve dış fırçasıyla temizliyorum. Sen de dış fırçası olmadığı için kulak pamuğu ya da bulabilirsen tırnak fırçasıyla temizleyebilirsin.

Önce termal macun alın daha sonra temizliğe başlayın bu tarz durumlar için yukarıdaki arkadaşın dediği gibi blok ve fanı ayrı ayrı temizlemeniz gerekir ve sorununuz sıcaklık olduğu için termal macunu da değiştirmeniz ekstra yararlı olacaktır.

Bende i3 4170 var stok soğutucu modeli JT8025DS. Arada 90 dereceye çıkıyordu bende fanları temizleme kararı aldım sistem fanını diş fırçasıyla temizledim ama işlemci fanı küçük olduğundan diş fırçası olmuyor. Bayağı da toz birikmiş ne önerirsiniz?
Termal macun değişimi yapılmalı kesinlikle.

Şu anlık gerekli ekipman olmadığından üstteki tozları çıkardım hava püskürttüm. Hazırlanıp gelince derin bir temizlik yapabilirim.

Bilgisayarı taktım sorunsuz çalışıyor. Bakıyorum dereceler boşta 35-40 gösteriyordu 30-33 derece civarında şimdi, Tarayıcı acık olunca bile. Çekirdeklerin dereceleri ayrı olarak 25 e inebiliyor. Demek ki tozdanmış.

Termal macun değişimi yapılmalı kesinlikle.
Yani sıcaklıktan şikayetçiyseniz termal macununu da uzun süredir değiştirmediyseniz temizlik işlemleri içerisinde termal macun yenilemek de olmalı.

Hocam macuna gerek kalmadı tozdan dolayı bu kadar sıcakmış.

Benim Hot pursuit 2010'da Derece test etmek için sürdüğüm bir rota var. Rotanın belirli bir kısmına gelene kadar 90 dereceyi görüyordum. Şimdi test ettim, rotanın aynı kısmında 51 derece görüyorum. Maksimum sıcaklık ise 59 derece (anlık çıktı). Yani 30 derece düşmüş işlemci sıcaklığı. Ben bu kadar düşeceğini düşünmedim.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı