İşlemci Fanı Rastgele Devreye Giriyor

bisiklet

Centipat
Merhaba. Bu konuyu yerli ve yabancı kaynaklarda aradım, ancak elle tutulur pek bir şey bulamadım. Örneğin, özellikle oyunlarda 100 dereceyi görmesine rağmen işlemci fanı çoğu zaman geç yada hiç devreye girmiyor. Bazen 60, bazen 40 derecede devreye giriyor. Yani devreye girme sıcaklığı değişiyor sürekli. Bir de bilgisayar uzun süre açık kalırsa ya da yük altındayken birden sessiz moda getirirsem (ortalama yarım saat sonra) devreye giriyor, bazen. Önceden 69 - 70 derecede otomatik olarak devreye giriyordu. Bilgisayarda hiçbir ciddi ayarla vs. oynamadım. Şöyle bir gariplik daha var; anakartın kendi programı (al suite 3), 78 - 79 derece gösterirken, afterburner 100 derece civarı gösteriyor. Ve bunu bilinen iki programla daha denedim ve bunlar afterburner’ın göstergelerini doğruluyorlar. Bu tarz problem yaşayıp da çözenler varsa eğer, yardımcı olabilrlerse sevinirim.

Son düzenleme:
Merhaba. Bu konuyu yerli ve yabancı kaynaklarda aradım, ancak elle tutulur pek bir şey bulamadım. Örneğin, özellikle oyunlarda 100 dereceyi görmesine (afterburner kullanıyorum) rağmen işlemci fanı çoğu zaman devreye girmiyor. Bazen 60, bazen 40 derecede devreye giriyor. Yani devreye girme zamanı değişiyor sürekli. Bir de bilgisayar uzun süre açık kalırsa ya da yük altındayken birden sessiz moda getirirsem (ortalama yarım saat sonra) devreye giriyor, bazen. Önceden 69 - 70 derecede otomatik olarak devreye giriyordu. Bilgisayarda hiçbir ciddi ayarla vs. oynamadım. Şöyle bir gariplik daha var; anakartın kendi programı (al suite 3), 78 - 79 derece gösterirken, afterburner 100 derece civarı gösteriyor. Ve bunu bilinen iki programla daha denedim ve bunlar afterburner’ın göstergelerini doğruluyorlar. Bu tarz problem yaşayıp da çözenler varsa eğer, yardımcı olabilrlerse sevinirim.
Ekran kartı fanı olmasın o?

Fan kontrollerini al suite üzerinden yapıyorum. Bios’a girip de kontrol ettiğimde hiçbir sıkıntı gözükmüyor. Ben önceden de standard ayarda kullanıyordum, ancak bu problemi hiç yaşamadım. Ve ister turbo, ister extreme moduna getireyim, işlemci fanı devreye girmiyor.

CPU Fan soketine bağlantı yaptınız değil mi?
Evet.
Merhaba. Bu konuyu yerli ve yabancı kaynaklarda aradım, ancak elle tutulur pek bir şey bulamadım. Örneğin, özellikle oyunlarda 100 dereceyi görmesine rağmen işlemci fanı çoğu zaman geç yada hiç devreye girmiyor. Bazen 60, bazen 40 derecede devreye giriyor. Yani devreye girme sıcaklığı değişiyor sürekli. Bir de bilgisayar uzun süre açık kalırsa ya da yük altındayken birden sessiz moda getirirsem (ortalama yarım saat sonra) devreye giriyor, bazen. Önceden 69 - 70 derecede otomatik olarak devreye giriyordu. Bilgisayarda hiçbir ciddi ayarla vs. oynamadım. Şöyle bir gariplik daha var; anakartın kendi programı (al suite 3), 78 - 79 derece gösterirken, afterburner 100 derece civarı gösteriyor. Ve bunu bilinen iki programla daha denedim ve bunlar afterburner’ın göstergelerini doğruluyorlar. Bu tarz problem yaşayıp da çözenler varsa eğer, yardımcı olabilrlerse sevinirim.
310631D9-1106-4D47-BC4C-082A7D02092C.jpeg

Güncel.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı