İşlemci Frekans Değerleri Neye Göre Belirleniyor?

KaanGlbey

Picopat
Daha fazla  
Siz benden daha iyi bilirsiniz diye soruyorum; mesela oyun 3.60 işlemci hızı istiyor ama benim işlemcim 2.80'e kadar Max çıkabiliyor. Fakat i5-i3 yazısının ilerisindeki sayı daha büyük benimkinin. Burdaki sayılar neye göre belirleniyor? Eğer benim işlemcim daha düşük frekans değerine sahip olursa daha mı kötü oluyor?

Son düzenleyen: Moderatör:
@KaanGlbey eski oyunlar işlemci hızını sistem gereksinimi olarak gösterir artık hızın pek bir önemi yok, Intel tarafında RAM'lerin 2933 MHz hızında çalışıyor bu iyi olmayan bir durum. Ama i5 10400F almanı öneririm cünkü Ryzen 5 3600 daha 5 6 ay öncesine kadar 1300 civarı iken şimdi 2000 bandına gelmiş durumda. i5 10400F zaten Ryzen 5 3600'den oyun performansı olarak daha iyi sayılır ve şu an Trendyol'da indirimde 1300 TL aradaki farka değmez onun yerine diğer parçaları güçlendirirsin.

O işlemci ile alabileceğiniz performansı oyunlarda verebiliyorsa düşük frekansta çalışmasının pek de bir önemi yok aslında.
Hızı da saat hızı (günümüz işlemcilerinde bu değer 100 MHz olur genelde)*çarpan şeklinde hesaplayabilirsiniz.
Örneğin işlemcinizin "bus speed" i 100 MHz olsun. Çarpanı da 8-45 arası değişebilsin. Bu durum 4.5 GHz'e kadar çıkabileceğini gösterir.
Bahsettiğim değerlere de CPU-Z programındaki CPU sekmesi altından bakabilirsiniz.

Siz benden daha iyi bilirsiniz diye soruyorum; mesela oyun 3.60 işlemci hızı istiyor
Bu da sembolik bir değer olur genelde, oyunu oynamaya yeten bir ekran kartını besleyebilen herhangi bir işlemci ile oyun oynayabilirsiniz.

Geri
Yukarı