İşlemci gücünün çoğunluğu boşta kalırsa sıkıntı çıkar mı?

ahmetmlh.37

Hectopat
İyi günler arkadaşlar,
Olay şu ki işlemci ağırlıklı bir bilgisayar düşünüyorum ve Ryzen 7 2700x kullanacağım.
“İleride değiştirmek kaydıyla” yanına GTX 1050 / 1050 Ti kullansam sorun olur mu? İşlemcinin kendine göre zayıf bir ekran kartını beslemesi çok daha kolay olacağı için CPU kullanımıda az olacaktır. Dolayısıyla işlemci gücünün büyük çoğunluğu boşta kalacak. İşlemci, ekran kartı sıcaklığı, donma, FPS farkı gibi meseleler açısından bana bir sıkıntı çıkarır mı? Alacağım FPS değeri nasıl olur? Aydınlatırsanız sevinirim. Lütfen “o işlemciye en iyi 1080 gider” gibi yorumlar yapmayın. Bütçem yetmediğinden ve işlemci ağırlıklı olsun diye 1050 alacağım.

Saygılar 👍😀

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu şuna benzer bir iş için 10 kişi işe alırsın ama aynı anda 4 kişi çalışabilir o iş için. 6 kişi köşede oturup çay içer. :)

Başta elektrik masrafın azalır. 1050'yi ne kadar süre kullanacağın önemli çünkü süre arttıkça 2700X'in değeri günden güne düşecektir. Atıyorum seneye güçlü ekran kartı takarım dediğinde Ryzen 3. nesil işlemciler çıktığında elindeki ucuz işlemciyi satıp yerine atıyorum 3800X işlemciyle birlikte güçlü ekran kartı almak var. 2200G bile 1050 ekran kartını fazlasıyla besler. Boşuna güçlü işlemci alıp değerini düşürme derim.

Son düzenleme:
İyi günler arkadaşlar,
Olay şu ki işlemci ağırlıklı bir bilgisayar düşünüyorum ve Ryzen 7 2700x kullanacağım.
“İleride değiştirmek kaydıyla” yanına GTX 1050 / 1050 Ti kullansam sorun olur mu? İşlemcinin kendine göre zayıf bir ekran kartını beslemesi çok daha kolay olacağı için CPU kullanımıda az olacaktır. Dolayısıyla işlemci gücünün büyük çoğunluğu boşta kalacak. İşlemci, ekran kartı sıcaklığı, donma, FPS farkı gibi meseleler açısından bana bir sıkıntı çıkarır mı? Alacağım FPS değeri nasıl olur? Aydınlatırsanız sevinirim. Lütfen “o işlemciye en iyi 1080 gider” gibi yorumlar yapmayın. Bütçem yetmediğinden ve işlemci ağırlıklı olsun diye 1050 alacağım.

Saygılar [emoji106][emoji3]
İlahi dostum asıl sürekli ağır yükte olması için düşünmen gerekirken sorduğun soruya bak :)

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı