Rehber İşlemci mimarileri RISC ve daha fazlası

Evet sanırım sadece Cortex X2 bile 8 adete kadar birleştirebilecekmiş.

Bu arada ben de RISC-V taraftarıyım.

Sonra 8 diyince bize yanlış diyorsun diyorlar.

RISC-V güzel hocam açık kaynaklı.
Bilginiz varsa siz bile işlemci tasarlarsınız.

Transistör tasarım mimarisini RISC-V yapar ama komut buyruk kümesi ARM olur.

Böyle bir şey mümkün değil. RISC-V transistör tasarımı ile alakalı değilr.

Gene, üreticiler veya tasarımcılar tüm buyruk kümesini kullanmak zorunda değil yani çarpma komutu veya sum, carry, export bu komutlar varsa gene hepsini koymakta zorunda değil.

Nasıl sorunda değiller...

Ya yanlış anlama da, konuya hakim misin? Değilsen en azından yabancı makalelerden yardım alabilirsin. Gerekirse direkt çevir onları. Geçmişte burada birçok kişi, TechPowerUp'tan çevirdiği makaleler ile, ben donanımdan anlıyorum diyr geziyordu burada...

ARM ve RISC-V derin konular. Benzer olsalar da değilller. Zira ARM bir şirket, RISC-V ise açık kaynak bir sistem.

Şu an için sadece FPGA üzerinde çalışan bir mimari RISC-V.

Kendisinin diğer mimarilerden ayırdığı kısım ne performans ne de verimlilik. Fark "No License Fee!". Yani üreticiler RISC-V için RISC-V Alliance'ına tek kuruş ödemek zorunda değil.

Bu arada bazı gafiller AMD, x86'yı CISC'ten RISC'e çevirdi vs. gibi saçma şeyler yazmış. Böyle bir şey yok. AMD de birden fazla Cycle gerektiren Complex Instructionlara sahip. Bkz. imul, idiv hatta mov...

Transistörlerin tasarımını x86 olarak yap gider gene ARM çalıştırır.
x86 olarak tasarlanmış bir işlemciyi donanım katmanında (donanım emülasyonu kısmını kastetmiyorum, ayrı bir kip şeklinde çalıştırmaktan bahsediyorum) hiçbir şekilde arm olarak çalıştıramazsın çünkü; hem bellek ve işleme modelleri farklıdır, hem de arm bir risc işlemcisi olduğu için komut çözücüsü yoktur, şifrelenmiş komut direkt donanımla ilişkilendirilir.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için çerezleri kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…