İşlemci oyunlarda turbo frekansa çıkmıyor

Morruk

Kilopat
Makaleler
1
Yer
Şişli
Arkadaşlar işlemcim masaüstü işlemlerinde, Chrome'da vs. görev yöneticisi / performanstan baktığımda Turbo modda. Yani saat hızı yüksek. Fakat oyuna girdiğimde 2.40 ve altı hep. Hatta oyun arkaplanda çalışırken Chrome açtığımda falan yine bile Turboya girmiyor. Oyundan çıktığımda ise düzeliyor 3.30 vb. oluyor.

Bilgisayar Lenovo Y-520;

Intel i5 7300HQ - 1050 Ti - 16 GB RAM - Windows 10 ve SSD

İlk resim oyun açıkken diğeri oyundan çıkar çıkmaz Chrome açıkken. (Edit: 45 FPS alıyorum oyunda ve GPU kullanımı %100, benzer sistemde baktığımda da nette aynı FPS'yi alıyorlar)

409754

409755

Son düzenleyen: Moderatör:
7. nesilde çalışma sistemi bu malesef. Yüke girdiğinde tüm çekirdekler kullanılıyor ise standart hıza sabitleniyor. Eğer sıcaklıklarda fazla ise zaten turbo denemiyor bile.
Masaüstüne geçtiğinde sadece birinci yada ikinci çekirdekler yüke bindiği için o zaman turbo yapabiliyor.

7. nesilde çalışma sistemi bu malesef. Yüke girdiğinde tüm çekirdekler kullanılıyor ise standart hıza sabitleniyor. Eğer sıcaklıklarda fazla ise zaten turbo denemiyor bile.
Masaüstüne geçtiğinde sadece birinci yada ikinci çekirdekler yüke bindiği için o zaman turbo yapabiliyor.

Enteresan. Bu FPSyi etkilemiyor değil mi?

Galiba işlemciniz fazla ısınıyor. Bende i7 6700HQ işleci kullanıyorum. Tek çekirdek turboda 3.5Ghz, tüm çekirdekler turboda 3.2Ghz bandında çalışıyor. Eğer sıcaklık değerleri yüksek ise işlemci frekans düşürüyor haliyle.

Galiba işlemciniz fazla ısınıyor. Bende i7 6700HQ işleci kullanıyorum. Tek çekirdek turboda 3.5Ghz, tüm çekirdekler turboda 3.2Ghz bandında çalışıyor. Eğer sıcaklık değerleri yüksek ise işlemci frekans düşürüyor haliyle.

Hayır oyuna girer girmez daha ısınmadan anında turbo kapanıyor.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı