İşlemci PIN'i yamulması sonrasında 2.RAM slotu çalışmıyor

serhatcandev

Megapat
Makaleler
15
Yer
İzmir
Merhaba arkadaşlar. Bundan 1 ay önce macun yenilerken işlemci pinini yamultmuştum. Sonrasında ise bilgisayarcıya götürdüğümde pinleri düzeltip kasama takıp verdi. O zamandan beri 2.RAM slotum çalışmıyor sadece 1.RAM slotum çalışıyor. 2x8 RAM kullanıyordum mecburen 1x8'e dönmüştüm. (RAM'ler sağlam) bundan 2 gün önce başka bir bilgisayarcıya RAM slotunu gösterdim ama işlemci olayını anlatmayı unuttum. Dedi ki yeni anakart alman lazım RAM slotu çalışmıyor. RAM slotunun yenisini takmak hem yüksek ücrete oluyor hem de değmez dedi. Bende yeni anakart alıp oraya geri verdim sistemi ben takmak istemedim yine başka bir sorun olur diye. Acaba işlemci pininden dolayı çalışmıyor olabilir mi? Bu konuyu gördüğünüzde adam takmaya başlıyor olabilir yarın arayıp haber vereceğim. Sorun anakart da değil işlemcide ise bu sorunu çözebilir miyim?

Resimler pinler düzeltilmeden önce. Üzerinde ki termal macun temizlendi. Kırık pin yok değil mi?

Sistem:
R3 3100.
Eskı Gigabyte B450M S2H, yeni ASUS Prime A320M-F
Adata 2x8 3200MHz RAM.
240 GB SSD, 1TB HDD.
RX570 4 GB.

Anakart değişimi sonrası ramler çalışıyor.

Dosya Ekleri

• IMG_20220921_154047.jpg
    IMG_20220921_154047.jpg
    131,8 KB · Görüntüleme: 73
  • IMG_20220921_155127.jpg
    IMG_20220921_155127.jpg
    117,6 KB · Görüntüleme: 65
  • IMG_20220921_160356.jpg
    IMG_20220921_160356.jpg
    187,2 KB · Görüntüleme: 107
Son düzenleme:
Merhaba aynı sorunu eski bilgisayarımda birebir yaşadım kardeşim temizlerken anakarttaki pinlerden birini yamulttu. Slotlardan biri çalışmıyor sorun tamamen anakartta. Pinleri Düzeltmeyi denemiştik ama olmamıştı.

İşlemci pinlerini cımbız ile düzeltin. Çok kuvvet vermeyin. Kırılır.
Zaten yazı da yazmıştım pini yaptırdım ondan sonra 2.slot çalışmadı. Yeni anakart aldım onda çalışıyor artık.

Merhaba aynı sorunu eski bilgisayarımda birebir yaşadım kardeşim temizlerken anakarttaki pinlerden birini yamulttu. Slotlardan biri çalışmıyor sorun tamamen anakartta. Pinleri Düzeltmeyi denemiştik ama olmamıştı.
Ben pini düzelttirdim cesaret edemedim elim beceriksizdir. Başka bir anakart alıp takdirdim eskisi gibi çalışıyor artık sistemim. Yani ram slotu yanmış.

Dostum Ryzen işlemcilerde bacaklar işlemci üzerinde olduğu için ne yazık ki ben de böyle bir problem yaşadım. Kadıköy Uranyum Bilgisayarda benim işlemciyi tamamen düzelttiler. Senin Bilgisayarcı da elinden geleni yapmış gibi duruyor ama istersen kasayı komple dediğim bilgisayarcıya götür bir baksınlar. Bu senin başında arza tespit 50TL filandı :)
İşlemci gibi hassas bir parçada sen müdehale yapma sakın.

Dostum Ryzen işlemcilerde bacaklar işlemci üzerinde olduğu için ne yazık ki ben de böyle bir problem yaşadım. kadıköy uranyum bilgisayarda benim işlemciyi tamamen düzelttiler. Senin bilgisayarcı da elinden geleni yapmış gibi duruyor ama istersen kasayı komple dediğim bilgisayarcıya götür bir baksınlar. Bu senin başında arza tespit 50TL filandı :)
işlemci gibi hassas bir parçada sen müdehale yapma sakın.

Yok yok bilerek ben hiçbir şeye ellemedim. Şu an para yamuk Pin'e derken anakart derken bitti vallahi :D şimdi de monitörü duvar montajlamak için bir şey alacağım sonra sistemi vereceğim bakacaklar. Ekran kartımın fanından garip ses geliyor yük altında inşallah bir şey yoktur.

Geri
Yukarı