İşlemci sıcaklığı oyunlarda donmaya sebep olur mu?

alpologi

Hectopat
Makaleler
1
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Milli Sporcu
Merhaba sorunumu kısaca anlatayım önce;
Sistemim Xeon X5660 işlemci, RX570 4 GB ekran kartı, 8 GB RAM. Kötü gibi gözükse de çoğu sistemle kapışabiliyordu. 3 yıldır detaylı temizlik yapmadım. Termal macun değiştirmedim. Son zamanlarda ara sıra donuyordu. Eskiden rahat oynadığım oyunlarda drop sorunları oluyordu. Bazen mavi ekran verip kapanıyordu. Temizledim ve format atma kararı aldım. Formatta USB yüzünden hata aldım ve yarın atacağım. Termal macunu kupkuru olmuştu böyle bayağı vasattı. Termal macunu temizledim MX4 siparişi verdim. Şimdi gelelim asıl sormak istediğim soruya; işlemci sıcaklığımı hiç kontrol etmiyordum. Bilgisayar donduğu ya da kastığı zaman arada bir sadece yük binip binmediğine bakıyordum. Yük binmiyordu. Bu sorun işlemci sıcaklığından mı oluyordu? Bilgisayarımda farklı bir sorun olabilir mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Isı ile alakalı takılma ve fps düşüşü yaşarsınız. Oyunun yüklenmesi ilerlemesi ile alakalı bilgiler oyunun kurulu olduğu depolama biriminden çekildiğinden depolama biriminizin testini Hd tune pro ile yapın.

Yüksek sıcaklıklar işlemcilerde throttle dediğimiz olayı meydana getiriyor. Özetlemek gerekirse belirli bir eşik değerine ulaştığında işlemci kendini daha hızlı soğutabilmek için kısıtlıyor. Tabii ki düşüşlerdeki tek etken budur diyemeyiz zira ortada oyun içi değerleri vb. şeyler mevcut değil.

Isı ile alakalı takılma ve fps düşüşü yaşarsınız. Oyunun yüklenmesi ilerlemesi ile alakalı bilgiler oyunun kurulu olduğu depolama biriminden çekildiğinden depolama biriminizin testini Hd tune pro ile yapın.
Oyun içinde asla takılma donma yaşamıyordum. Bazı yorucu oyunlar dışında. Bir bilgisayarın ısısını yükseltebilecek oyunlarda ara sıra takılmalar yaşıyordum fakat daha çok masaüstünde oluyordu.

Yeni konular

Geri
Yukarı