İşlemci soğutucu önerileri

• Konuyu başlatan egeen
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 17
  • Görüntüleme 573
Hocam kasayı aldım maalesef değiştirme gibi bir ihtimalim yok Lian Li galahad 360 Black veya başka bir öneriniz var mı Corsair 5000D için?
Kasayı değiştirmenizi söylemedim ki. LF-360'tan vazgeçmenin mantıklı olacağını söyledim. Galahad 360 alırdım ben olsam. Alternatif bir önerim yok.

Uymaz. Hatta @emrah_8 de 5000D AirFlow kullanıyor. LF-280 almıştı ve takamadığı için sinir krizi geçirmişti :D

@emrah_8 ne kullanıyorsunuz hocam soğutucu olarak :D:D

Cooler Master Masterliquid ML360R RGB​

bu nasıldır alınır mı ?

Son düzenleme:
Uymaz. Hatta @emrah_8 de 5000D AirFlow kullanıyor. LF-280 almıştı ve takamadığı için sinir krizi geçirmişti :D
Yok hocam ne yaptınız öyle. 😅 Montajında sıkıntı olmadıydı, sadece standart kullanım(üstten tepeden montaj, push pozisyon) için uğraşmıştım olmadıydı. Özel bir soğutucu, kasayı ona göre seçmek gerekiyor işte.
Corsair 5000D Airflow kasa ile Arctic Liquid Freezer II 280 kullanıyorum. Performansından memnunum, yazın 35-40 derece dış ortam sıcaklığında bile kasada sadece bir tane önde bir tane egzos fanı olmasına rağmen Ryzen 5800X gibi bir işlemcide hiçbir sıkıntı çıkarmadı.
Üzerindeki fanları CORSAIR ML140 fanlarıyla değiştirdim tabi, stok fan yok.

Normalde bu soğutucu spesifik bir soğutucu, standartlardan daha kalın radyatöre sahip daha iyi soğutması için. Lakin kasa olayında çok seçici. Eski kasama uymadığı için Raijintek PONOS kasa aldıydım. Bu kasa hep aklımda olan fiyat, performans kasasıydı. Kasayı beğendiydim lakin bu soğutucuyu bir türlü montaj yapamadım, daha doğrusu kasayı hiç açmadan dıştan elimde sığıp sığmamasına bakıp olmadığını görünce güç bela iade etmiştim. Sonra mecburen bu Corsair 5000D Airflow kasayı aldım. Kasa çok güzel ve kullanışlı, ben sadece böyle büyük kasaları sevmiyorum ama başka çare yoktu. Ondada içten üst kısma montaj yaptığında fan+ radyatörde anakartın mosfedlerine değdiği için kullanamamıştım. Önden montajı yapılıyor , tabi fan+radyatör içeride kalacak şekilde. Ama o durumdada daha çok ses gelecek doğal olarak. Lakin bu kasanın özel bir ayrıntısı vardı, tepe kısmında fan yuvaları var. Hem itme, hem çekme yaptırmak için. Özel bir soğutucu özel bir kasa gerektiriyor anlayacağın. :) Sonra radyatörü içe, fanları tepedeki boşluğa takarak kullanmaya başladım ve halende kullanıyorum. Pratikte itmeyle değilde kasa içindeki havayı kendine çekip tepeden atmayla çalışıyor. Ha direk içte tepede olsa daha güzel olurdu ama seçeneklerle olmuyor malesef. Öyle dezavantajıda falan yok hani. Stres testinde biraz ısınıyor, sınıra yaklaşıyor (80-85ler. Tabi işlemciyle alakalı birazda bendeki işlemci iyi ısınan cinsten.) ama oyunların hiçbirinde 75 derece üzerini görmedim diye hatırlıyorum. Genelde 50-60-70lerde dolanıyor. Öyle ki kasanın 2 stok fanı dışında fan almam bile gerekmedi. Önce soğutucuyuda kasayıda satayım başka ürünlere geçeyim dedim( biraz daha ufak ve hafif kasaları daha çok seviyorum) Lakin istediğim fiyatı veren olmadı, kaldıki yeni alırım dediğim kasa ve soğutucular roketleyip gittiydi. Sonra vazgeçtim kullanıyorum, memnunum şahsen.

Son düzenleme:
280 mi 360 mı kullanıyorsunuz hocam

hocam ilk görselde kasa corsair 5000d ise o yan tarafa takıyorlar genelde en azından incelediğim videolarda oraya takmışlardı
Ben 360 modelini kullanıyorum. İ7 11700K üzerinde sorun oluşturmuyor. Kasam Asus TUF GT 501.

Geri
Yukarı