Çözüldü İşlemci soketine termal macun bulaştı

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

qokhandd

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba,

İşlemciyi anlık bir dalgınlıkla ters koydum, işlemci soketine termal macun bulaştı. İşlemci oturmuyor, nasıl temizleyebilirim?
Anakart modelim B450M-A Pro-Max, işlemcim AMD Ryzen 5 2600X. Şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Hiç kendim bulaşmadım, teknik servise götürdüm. İlginiz alakanız için hepinize teşekkür ederim.

Merak eden varsa diye eklemek istiyorum, teknik servisteki ilgili beyefendi alıntıdaki arkadaşın da belirttiği gibi işlemci soketini çıkarıp temizleyeceğini söyledi.
En iyi çözüm CPU soketini söküp temizlemek olacaktır diye düşünüyorum.
Merhaba,

İşlemciyi anlık bir dalgınlıkla ters koydum, işlemci soketine termal macun bulaştı. İşlemci oturmuyor, nasıl temizleyebilirim?
Anakart modelim B450M-A Pro-Max, işlemcim AMD Ryzen 5 2600X. Şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim.

Yumuşak bir diş fırçası ile sentetik tiner ile temizleyin. Selülozik tiner kullanırsanız anakarttaki boyaya ve devreye zarar verir. İletken olmayan ve boya sayesinde yanıcı olmayan anakartı çöp edebilir. Bazıları süpürge falan demiş gerçekten çok güldüm. Yumuşak diş fırçası ve tiner ile yapabilirsiniz. Tiner yoksa en yakın nalburadan devre temizleme spreyi alabilirsiniz bunlar devreye zarar vermiyor. Temizledikten sonra da sakın kurutma makinesi falan tutmayın kendi halinde kurusun. Peçete ile müdehale etmeyin peçetedeki tiftikler anakart soketinde kalırsa ciddi sorun oluşturabilir. Bastırmadan bir yumuşak fırça ile halledebilirsiniz.

Ayrıca kulak çöpü de kullanmayın iplikler gene aynı şekil pinlerde kalabilir hatta işlemci çok yüksek ısılara çıkarsa soketle işlemci arasında yanabilir ben bizzat yaşadım.

Hiç kendim bulaşmadım, teknik servise götürdüm. İlginiz alakanız için hepinize teşekkür ederim.

Merak eden varsa diye eklemek istiyorum, teknik servisteki ilgili beyefendi alıntıdaki arkadaşın da belirttiği gibi işlemci soketini çıkarıp temizleyeceğini söyledi.
En iyi çözüm CPU soketini söküp temizlemek olacaktır diye düşünüyorum.

Son düzenleme:
Çözüm

Yeni konular

Geri
Yukarı