İşlemci Tek Çekirdek Görünüyor

INonOmpiontentI

Kilopat
Makaleler
1
Selamlar Technopat sakinleri!

Yakın tarihte bilgisayarımın son dönemlerinde (yeni PC alacağım zaman) işlemci kaynaklı bir sorun başıma geldi. Tek çekirdek gözüküyor işlemci performans ta yarı yarıya. MSConfig olsun her yeri denedim BIOS pilini çıkarıp takacağım riskli midir?

Selamlar Technopat sakinleri!

Yakın tarihte bilgisayarımın son dönemlerinde (yeni PC alacağım zaman) işlemci kaynaklı bir sorun başıma geldi. Tek çekirdek gözüküyor işlemci performans ta yarı yarıya. MSConfig olsun her yeri denedim BIOS pilini çıkarıp takacağım riskli midir?
BIOS Pilini çıkarmadan önce BIOS'tan Multi-Core Support'u aç eğer ki kapalıysa.

BIOS pilini çıkarmadan önce BIOS'tan multi-Core Support'u aç eğer ki kapalıysa.

Baktım öyle bir şey bulamadım ama Core leveling mode diye bir şey buldum üstüne tıklayınca 4 seçenek çıkıyor; 1. si otomatik mod 2. si One Core per Processor 3. sü One compute unit 4. sü One Core per compute unit. Bunlardan otomatikte işaretliydi. (ASUS UEFI BIOS bu arada burada multi-Core Support'un nerede olduğunu gösteren bir rehber var mıdır?

Baktım öyle bir şey bulamadım ama Core leveling mode diye bir şey buldum üstüne tıklayınca 4 seçenek çıkıyor; 1. si otomatik mod 2. si One Core per Processor 3. sü One compute unit 4. sü One Core per compute unit. Bunlardan otomatikte işaretliydi. (ASUS UEFI BIOS bu arada burada multi-Core Support'un nerede olduğunu gösteren bir rehber var mıdır?
UEFI ise yenidir. Multi-Core Support eski anakartlarda olur genelde. Ben yenilerde görmedim. Şu Core Leveling'i en yükseğe çek. Çekirdekleri açıp kapamaya yarıyormuş.

BIOSunu Güncellemeyi Dene Ve Eğer Termal Macun Varsa Fanı Sök Temizle. RAMlerin Uçlarını Silgi İle Sil.
Birde RAM lerin 3.5 gb olmasının nedeni 32 bit sistemin olmasıdır ama sen yinede şuraya git:
Bu bilgisayar Boş yere Sağ tık Özellikler sistem türüne bak 32 yazıyorsa windows 10 u 64 bit yap(Öneririm). 64 yazıyorsa bilmiyorum.

BIOS'unu güncellemeyi dene ve eğer termal macun varsa fanı sök temizle. RAM'lerin uçlarını silgi ile sil.
Bir de RAM'lerin 3.5 GB olmasının nedeni 32 Bit sistemin olmasıdır ama sen yine de şuraya git:
Bu bilgisayar boş yere sağ tık özellikler sistem türüne bak 32 yazıyorsa Windows 10'u 64 Bit yap(öneririm). 64 yazıyorsa bilmiyorum.

32 Bit değil bu arada da RAM'ler 3.9 şu an yeni sisteme geçeceğim için 0.1 GB RAM çok da önemli değil önemli olan A6 6400K'nın tek çekirdek olması normalde bilindiği üzere 2 çekirdekli bir işlemci.

Geri
Yukarı