İşlemci ve ekran kartı yükseltmek

R5 5600 aldığınızda bütçeye bağlı olarak yanına bir RTX 3050 alınabilir. Neden beğenmedim attınız? Ben darboğaz olmamasına bakarak, ekran kartı da alacağını düşünerek 3050 önerdim darboğaz falan mı olacağını düşünüyorsunuz?
Sorun darboğaz değil hocam. Daha iyi bir kartla yüksek performans almak varken düşük kart almayı mantıklı bulmuyorum. Ayrıca 40 serisi özünde en güncel teknolojileri barındırıyor ve güncel teknolojileri içeren bir kart almak daha kârlı bir seçenek olacaktır.

Sorun darboğaz değil hocam. Daha iyi bir kartla yüksek performans almak varken düşük kart almayı mantıklı bulmuyorum. Ayrıca 40 serisi özünde en güncel teknolojileri barındırıyor ve güncel teknolojileri içeren bir kart almak daha kârlı bir seçenek olacaktır.

Elbette bütçe yüksekse RTX 4000 serisi en güncel ve uzun vadeli bir karar olacaktır. Bütçeyi düşünerek 3050 önerdim zira 4000 serisi 20 bin TL bandındayken 3000 serisi 10 bin TL bandında. Biraz bütçeden kaçmak maksadıyla 3050 önerdim.

Elbette bütçe yüksekse RTX 4000 serisi en güncel ve uzun vadeli bir karar olacaktır. Bütçeyi düşünerek 3050 önerdim zira 4000 serisi 20 bin TL bandındayken 3000 serisi 10 bin TL bandında. Biraz bütçeden kaçmak maksadıyla 3050 önerdim.
Anladım hocam bu da bir seçenektir tabi. Amacımız mümkün olan en iyi seçeneği sunup kullanıcıların mağduriyete düşmemesidir.

Simdilik islemciyi degistir, ryzen 5 5600 al, ekran kartin hala idare eder seni, kule tipi sogutucu al islemcin icin 1000 liraya. İleride butceyi tekrar denklestirince 4060'a kadar gecebilirsin, tavsiyem ikinci el garantili nvidia cihazlara bakman.

R5 5600 aldığınızda bütçeye bağlı olarak yanına bir RTX 3050 alınabilir. Neden beğenmedim attınız? Ben darboğaz olmamasına bakarak, ekran kartı da alacağını düşünerek 3050 önerdim darboğaz falan mı olacağını düşünüyorsunuz?
2060 bulunan sisteme gidip 3050 takmak... Ahmet Kaya sarkisi gibi ; Nerden baksan tutarsizlik

Güncellik olarak, VRAM olarak 3050 diye düşünüyorum, varsa hatam varsa başka öneriniz söyleyin.
Ekran kartı değerlendirirken sadece VRAM olarak düşünmemekte fayda var. Ekran kartının çekirdek hızları, çipset ve işlemci tipleri düşünüldüğünde bazı eski ekran kartları daha düşük VRAM'e sahip olasalar bile yeni sürümlerden daha güçlüdür. Temel 2060 , 3050'den ortalama %20-30 daha güçlü bir karttır genel kıyaslamalara bakarsanız.

Geri
Yukarı