İşlemci ve RAM kullanımı %100 oluyor

fatih_mnv

Decapat
Toshiba Satellite L855-14L laptobum var. Markası ve modeli fotoğrafta görünen HDD ile Win10 2004 sürümünü kullanıyordum. İşlemci ve RAM kullanımları düşüktü fakat disk kullanımı %100 oluyordu. Yine aynı şekilde markası ve modeli görünen SSD'yi aldım temiz kurulum ile Win10 20H2 19042.685 sürümünü kurdum. Fakat fan susmak bilmiyor. Sistem boştayken bile aşırı devirli dönüyor. Sıcaklıklar ortada. Görev yöneticisine her girişimde %100 işlemci ve Ram kullanımı gösteriyor. İşlemci sonradan düşüyor ama RAM %60'tan aşağı inmiyor. Genel olarak baktığımda Chrome en yüksek değerler sahip fakat Chrome kapalıyken başka programların değerleri yükseliyor.
Herhangi bir kasma, donma sorunum yok fakat durmak bilmeyen fan aşırı rahatsız ediyor ve işlemci ömrü için bu sıcaklığın iyi olmadığı aşikar.

2.jpg

Burada 59 C 'iken ekran yakalamışım fakat 64 C'yi görüyor.

1.jpg

Bu sorunu yaşayanlar olmuş. Çözüm olarak bunu önermişler;

CMD'yi (Komut Istemi) yönetici olarak açarak bu komutlari girin ;

PowerCfg /SETACVALUEINDEX SCHEME_CURRENT SUB_PROCESSOR IDLEDISABLE 000
PowerCfg /SETACTIVE SCHEME_CURRENT

Fakat bu kodların nereyi etkilediği, yararları, zararları bahsedilmemiş. Bende denemek istemedim.
Format at düzelir gibisinden önerileriniz varsa size kalsın lütfen. Temiz kurulum yapalı 2 gün olmadı.
Tüm sürücüler güncel, BIOS güncel, İşlemci ile alakalı güncellemeler eksik, onlardan da bir şey anlamıyorum zaten. Oyun falan oynamıyorum. Excel, Chrome arası geçiş yapıyorum sadece.

30 dk her şeyi kapadım bekledim ve sonuç bu.
1.jpg

Bir de başlangıçta açılan şöyle bir uygulama var ne olduğu belli olmayan.

Adsız.jpg

Erişilmiyor, ne olduğu belli değil.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı