İşlemcilerdeki 14-20 nm teknolojisi nedir?

Deniz3535

Hectopat
Bu ne demek oluyor acaba ? İşlemcilerde 22nm teknolojisi vb. ne oluyor ? Araştırdım fakat İngilizce olduğundan pek anlayamadım. Konu hakkında bilgisi olan beni aydınlatabilir mi ?

Son düzenleyen: Moderatör:
İşlemcinin temelini oluşturan transistörlerin boyutları. 1 nm, o,oooooooo1 m'ye eşittir.
Sayı ne kadar düşük olursa o kadar iyi. Daha fazla transistör sığdırılır, performans katlanır, ısınma azalır, güç tüketimi azalır.

İşlemcinin temelini oluşturan transistörlerin boyutları. 1 nm, o,oooooooo1 m'ye eşittir.
Sayı ne kadar düşük olursa o kadar iyi. Daha fazla transistör sığdırılır, performans katlanır, ısınma azalır, güç tüketimi azalır.
Hocam bilginiz yanlıştır. İşlemcilerdeki nanometre, transistörlerin boyutu değil, iki transistör arasındaki mesafeyi ifade eder.

Hocam bilginiz yanlıştır. İşlemcilerdeki nanometre, transistörlerin boyutu değil, iki transistör arasındaki mesafeyi ifade eder.

Yanlış değil. Söylediğin mesafe olayı, her transistörün boyutu küçüldüğünde küçülür. Orası doğru, ama 14nm olanın aradaki mesafe değil, transistörün boyutu olduğunu belirteyim.

Aşağıda gördüğün örnekte 22 nm ve 14 transistör kullanılan işlemcilerin örneği var.
22 nm olan işlemcide, iki transistör arasında 60 nm mesafe var, 14 nm işlemcide ise 42 nm.

14nmFinfet3.png

Asım'ın açıklaması da doğru, Erşah da burada güzel bir noktaya değinmiş. Ölçü transistörler arası mesafedir ama 14 nanometre görselde görüleceği üzere aradaki mesafeye eşit değil. Yani olay mesafenin kısalması ama sürece ismini veren doğrudan iki transistör arasındaki ölçülen mesafe değildir. Üreticiler yıllardır basınla ve halk ile verileri daha küçük parçalar, transistörler üzerinden sunumla anlatır ki doğrudur.

Terminoloji detayı tartışmasına gerek yok :) Bilgi verelim:

Daha kısa mesafe daha az gecikme demektir yani daha hızlı tamamlanan işlemler. Öte yandan Intel ve AMD başta olmak üzere bütün üreticiler 14 nanometre gibi isimler kullanırken transistör arası mesafeden değil, üretim sürecinin ITRS tarafından verilen uluslararası yol haritası üzerindeki isminden bahseder. Yani 10 nanometre, 14 nanometre ya da 28 nanometre teknoloji şirketleri için ölçü ve mesafeden çok bütün üretim sürecini özetleyen genel kalıplardır. Yanında ek terimler de kullanılır, mesela 14 nanometre FinFET. 14 Nanometre üretim yapan iki fabrikanın ürünü ve süreci aynı olmayabilir bu da bir dipnot.

Herhangi bir insana bu nanometre işi ne kadar küçükse, o kadar verimli ve hızlıdır derseniz rahatça anlar. Daha karmaşık açıklamalar biraz akademisyen işine giriyor.

Ek olarak yeni metadolojilerin geliştiğini, Moore Kanunu'ndan ötesinde yeni kavram arayışları olduğunu belirtip şu White Paper'ı buraya gelen meraklılara sunalım: http://www.itrs2.net/uploads/4/9/7/7/49775221/irc-itrs-mtm-v2_3.pdf

Aşırı teşekkürler arkadaşlar . Anladım fakat son bir soru. Araştırdığıma göre mikroçiplerin hepsinde transistatör bulunuyormuş . Araştırdım ne işe yarıyor falan videolar vb. izledim ancak anlamadım .
1. örnek olarak hani şu anakartların üstünde bios çipleri varya (çip mi deniliyor bilmiyorum afedersiniz , üzerinde ... bios 1988 vb. yazıyor genelde ) işte onlarda da mı transistatör var ?
2. O transistatörlere ne yapıyorlarda o işlemleri yapıyor ?
3. Galiba içinde atomlar varmış ama (aslında herşey atom da nasıl anlatacağım bilemedim -.*) o atomlara nediyorlar da yada napıyorlarda o gereken istekleri yerine getiriyor ?
4. Bir uzaktan kumandalı arabanın o devre kartında ki hangi eleman gelen o frekansı eyleme dönüştürüyor ?
5. Harddiskler de o diskin üzerine '' 0101000 , 10101001 vb . '' gibi kodlanan veriler nasıl kodlanıyor ?
O bir tane hıphızlı hareket eden bir kol varya onun ucunda ki neyde onları okuyabiliyor ? Harddiskde ki o veriler kodlandıktan sonra o diskte yine hiçbirşey yok yani fiziksel olarak bir çizgi bile yok . Diskin neresine kodluyor o verileri ?

NOT : Sorduğum sorular yanlış olabilir . Gerçekten kusura bakmayın fakat şuan ki bilgim bunlarla sınırlı . Lise - 1 deyim ve ingilizcem yettiği kadar ingilizce sayfaları okuyorum. Çeviriler çok yanlış ve anlamsız cümleler sunuyor. Bu yüzden kendim açıp okuyamıyorum . Ve Türk forumlarında bu gibi sorular yok -.* .
Ya aslında bana tam olarak anlayacağım seviyede anlatırsanız aşır ama aşırı yararlı olur teşekkür ediyorum şimdiden . Soru dedim fakat sorular oldu . Ya sonuç olarak çok sağolun.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı