İşlemcim neden ısınmaya başlar?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Makaleler
34
Yer
İstanbul/Üsküdar
Daha fazla  
Meslek
Active Directory - Security Uzmanı
Profil Kapağı
1522600635
Özellikle belirteyim bu sıcaklıklar Eset Smart Security 5 açıkken oluyor.
Taramayı başlattığım gibi fan sesindeki çoğalmayı rahtlıkla fark edebiliyorum.

Arkadaşlar bugün pervaneleri sökmeye karar verdim çünkü led fanları kırmızıyla değiştirecektim. Cpu pervanesini demiriyle beraber çıkarttım. İşlemcinin ve bakır borunun üzerindeki macuna elimi biraz sürdüm. Gerçekten hiç yok denecek bir şey kaldı.
Sonra tornavida büyük geldi ve ekran kartını da çıkartmayı düşündüm. Baktım ki bu işin sonunda kötü bir şey olacak :D CPU fanını geri taktım ve sistemi kapattım. Ama işlemcinin sıcaklık değerlerinde çok büyük bir yükselme var. Normalde boşta iken 9-15 derece internette dolaşırken 20 derece GTA4 Crysis 2 gibi oyunlar oynarsam da en fazla 45 derece olurdu.

Ama bugün Eset Smart Security 5 kurdum ve 40 dakika boyunca tarama yaptı.
İşlemci 70 dereceye kadar çıktı ve harbiden korktum :D İlk defa bu kadar yükseldi çünkü.

1-Termal macunun azalması ısıyı bu denli çok etkiler mi ?

Sıcaklık değerleri birden artıp birden azalıyor. Ve bu benim hiç hoşuma gitmiyor :D

İşlemcide bir problem olabilir mi ?

Birde işlemci ısındığı için fan da kendini otomatik olarak 4000 devire kadar çıkartıyor ve gereksiz ses oluyor.
Termal macunu sürünce inşallah düzelirse fan hızını nasıl düşürebilirim ?
Sıcaklıklar normalken az dönse oyun açınca çoğalsa mesela .D

Örneğin ekran kartı otomatikmen hızını ayarlıyor. Fan kontrolcüsü alsam gereksiz seslerden kurtulur muyum ?

Eset Samart Security 5 i kaldırmalı mıyım ?

Bakın 73 dereceye kadar çıkmaya başladı. Ama HDD 28 derece çünkü yeni aldığım fanların birisi HDD yi soğutuyor.
adszmki.png

Acilen bana bir şey önerin. İşlemci 70 lere çıktı ve bu hiç normal gelmiyor bana.
Termal macun işe yaracayak mı ne dersiniz ?

Son düzenleyen: Moderatör:
Kesinlikle termal macundan zaten sende ondan olduğunu söylüyorsun. Orada çok az olan macun o kısımdaki ısıyı bir nebze iletiyordu o olmayınca ısı işlemci üzerinde kalıyor. 120 Dereceye kadar dayanıyormuşlar. Tabi işlemcisine göre. 90'ı geçmemekte fayda var. İşlemci birden ısınan birşey olduğu için çok hızlı ısınıyor ve fan birden hızını arttıyor kendini yırtsada soğutamaz o yüzden termal macunu sürünce oda normal seviyeye inecek.

Ama yinede fan kontrol programları var.

Bugün bizim bakkaldan termal macun alacağım ve deneyeceğim. Çok büyük ihtimal ile normale döner diye tahmin ediyorum.

Peki fan kontrol programlarına birkaç örnek verir misiniz ?

İşlemci ve kasadaki diğer 4 fanın hızını ayarlayabileceğim bir program var mı ?
Fan kontrolcüsü alana kadar o programı kullanırım.

Az önce Counter Skrite 1.6 açtım mesela anında 30 sonrada 50 ye çıktı.

- - - Güncellendi - - -

Termal macun sürdüm ve düzeldi

Son düzenleyen: Moderatör:
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı