İşlemcinin base frekansının altında bir değerde sabitlenmesi

Sertacdncl

Hectopat
Merhaba, bir Monster notebook kullanıcısıyım. Çok şükür kazasız belasız 6. yılımıza girdik notebookla fakat şu sıralar işlemciyle ilgili problem yaşıyorum. Bilgisayarı ilk açtığımda bir problem olmuyor fakat belli bir süre sonra işlemcim çok düşük frekanslarda çalışıyor.

Olayı özetlemem gerekirse;

İşlemcim Intel i7-5700HQ base 2.7GHz Turbo 3.5GHz olan bir işlemci. İşlerimi vs bilgisayardan yürütüyorum bu sebeple gün içerisinde çok uzun süreler açık kalıyor. Belli bir saatten sonra frekans 1.7 1.8GHz arasında sabit kalıyor ve çok yavaşlama donma oluyor bilgisayarımda. Isınmayla ilgili olabileceğini düşünüp temizliğini bakımını yaptım. Kullandığım termal macun Arctic MX-4 8.5W iletkenliği bulunmakta. Sıcaklık değerlerim azaldı fakat sorun hala çözülmedi. Oyun oynadığım da donmalar yaşıyorum ve sıcaklığım 80 90 derecelerde bazense 100 derecelere(temizledikten sonra çıktığını görmedim) kadar çıkabiliyor. Stress test yapıyorum CPU-Z aracılığıyla işlemci kullanımı %100 olmasına rağmen 1.8 ila 2GHz arasında ıkınıyor resmen işlemci. Bilgisayarım yüksek performans modunda ve notebookum da Turbo fan modunda çalışıyor. Unity ve Photoshop gibi işlemciyi ekran kartını yoran programlar kullanıyorum sıcaklık değerlerim genelde 80 85 arası oluyor kullanım ise %30 ila %60 arası oluyor.

Çözüm bulamadım ve artık bu benim canımı çok sıkıyor çok kısa sürecek işlemler bile bazen çok uzun sürüyor vakit kaybediyorum.

Şimdiden teşekkürler herkese.

Son düzenleyen: Moderatör:
Güç Seçenekleri > Gelişmiş Güç Ayarlarını Değiştir'den İşlemci Güç Yönetimi kısmından
En Düşük ve En Yüksek İşlemci Frekansını %100 yapmayı denedin mi ?

Bunu deneyelim.

Dosya Ekleri

• Adsız1.png
    Adsız1.png
    17,4 KB · Görüntüleme: 44
Bir ihtimal işlemci ısınıyor ve soğumak için frekans değerini düşürüyor.
Bios ayarlarında
  • Thermal Throttle yada
  • Thermal Throttling
gibi bir ayar olacak bulup yüzdelik değeri azaltın.

Güç Seçenekleri > Gelişmiş Güç Ayarlarını Değiştir'den İşlemci Güç Yönetimi kısmından
En Düşük ve En Yüksek İşlemci Frekansını %100 yapmayı denedin mi ?
O şekilde şuan da %100 tüm seçenekler

Bir ihtimal işlemci ısınıyor ve soğumak için frekans değerini düşürüyor.
Bios ayarlarında
  • Thermal Throttle yada
  • Thermal Throttling
gibi bir ayar olacak bulup yüzdelik değeri azaltın.
İşlemci ısısı dediğim gibi 80 90 derecelerde. Bios ayarlarına bi bakayım tekrar ama kurcaladığım da öyle bi ayar görememiştim.

Yeni konular

Geri
Yukarı