İşlemcinin çalışma mantığı

Mysterious fx

Hectopat
Daha fazla  
Selamlar öncelikle benim işlemcilere ve bilgisayarın çalışma mantığına oldukça ilgim var.
Bu konuda bilgisi olan arkadaşlara ricam bu soracağım sorulara açıklık getirmeleridir.
  • Öncelikle çoğu kullanıcının transistörlerin ne olduğunu bildiklerinden eminim fakat nasıl çalışdıkları konusunda bilgilerinin olduğundan pek emin değilim bu sebeptendir ki size den bu konuyu biraz açmanızı istiyorum arkadaşlar.
  • Diğer bir sorum ise işlemcinin ALU (Merkezi İşlem Birimi) merkezinin nasıl sonuç çıkarttığı ve değerlendirmeler yaptığıdır.
  • Diğer sorularım ise ...64 Bit Bus nedir ?
  • Çekirdeğin görevi nedir ?
  • Önbellek ne işe yarar ?
  • Kod belleği nedir ?
  • Aslında en çok sormak istediğim soru ise işlemci bu makine kodlarından ne anlar ?
  • Bilgisayar programları nasıl işler ?

Son düzenleyen: Moderatör:
  • Transistör en temelde yüklü ve yüksüz duruma alınarak çalışır. Yüklü 1, yüksüz ise 0 konumundadır. Bu yüklü ve yüksüz konumlar bir araya gelerek bilgileri oluşturur. 8 Bit, 1 Byte eder ve bir Byte da bir harf ya da rakama tekabül eder.
  • ALU hakkında bilgim yok, Wiki'den okumanı öneririm: Aritmetik mantık birimi - Vikipedi
  • Bus, veriyolu demektir. Veriyolu da adından anlaşılabileceği üzere bileşenler arası verilerin taşındığı devredir.
  • Çekirdek, işlemcinin ta kendisidir.
  • Ön bellek, işlemcinin işleyeceği verilerin geçici olarak depolandığı yerdir. Ön bellek sayesinde işlemci verilere daha hızlı ulaşır.
  • Kod belleği dediğin şeyi sadece eski bir mikro kontrolcünün çalıştıracağı programın depolandığı yer olarak buldum. Buyur: 8051 Tutorial: Types of Memory - 8052.com
  • İşlemci makine kodlarından bir şey anlamaz. İşlemci gelen komutları işler sadece.
  • Son sorunun cevabı için mühendislik okuman gerekebilir. Programlar kodu işlemciye gönderir ve işlemciden gelen cevabı da sana yollar.

Makine kodları, 1 ve 0 değil mi zaten.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için çerezleri kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…