İşlemciye yanlışlıkla OC yapmak

mcmuzaffer

Centipat
Merhabalar. RAM'im 2666 olarak gözüktüğü için foruma baktım BIOS'tan ayarla tarzında yorumlar gördüm. Onu yaptıktan sonra biraz kurcaladım ve fan hızlarını Turbo'ya alayım dedim ve sağ üstte bir ayar vardı ismini hatırlamıyorum standarttan diğer ayara getirdim performans odaklı bir ayardı. Sonra kaydedip çıktım ama 3.6 GHz olan işlemcim 4 olarak gözüküyor şimdi de. Yaptığım ayarlardan dolayı mı yoksa elim mi çarptı anlamadım. Yaptığım ayarlar sağlıklı mı? Yardımcı olursanız sevinirim.

Hocam, sistem nedir? Belirtirseniz yardımcı olunabilir.

İmzandaki gibi ASUS anakart kullanıyorsanız BIOS böyle gözükecektir.

IMG20210206091445.jpg

XMP ayarını D.O.C.p kısmından açtınız ve büyük ihtimalle sağ üstteki "ez System tuning" ayarını değiştirdiniz. BIOS'a girip kontrol edin.
IMG20210206091056.jpg

Merhabalar. RAM'im 2666 olarak gözüktüğü için foruma baktım BIOS'tan ayarla tarzında yorumlar gördüm. Onu yaptıktan sonra biraz kurcaladım ve fan hızlarını Turbo'ya alayım dedim ve sağ üstte bir ayar vardı ismini hatırlamıyorum standarttan diğer ayara getirdim performans odaklı bir ayardı. Sonra kaydedip çıktım ama 3.6 GHz olan işlemcim 4 olarak gözüküyor şimdi de. Yaptığım ayarlardan dolayı mı yoksa elim mi çarptı anlamadım. Yaptığım ayarlar sağlıklı mı? Yardımcı olursanız sevinirim.

Biosa girip defaulta sıfırla düzelir XMP de gider ama.

Sistemine OC yapmamışsın sadece tam performansla çalışmasını sağlamışsın o işlemci OC olmadan 4GHz'ye çıkabiliyor.

Geri
Yukarı