İşlemciyi tam hızda kullanma

321872

Centipat
Merhabalar, "Intel(R) Core(TM) i7-4510U CPU @ 2.00GHz" işlemcisini kullanıyorum. İşlemci boşta hızı 2.93'e kadar çıkıyor lakin stres testi yaptığım zaman hız 2.78'e geriliyor. Ne garip bir olay, işlemcim en fazla 3.10 GHz kadar çıkabiliyor ama bunu kullanamıyorum. Intel XTU programında ise bütün ayarlar otomatik olarak en yükseğe çekilmiş. Ne yapmam gerekiyor?

Son düzenleyen: Moderatör:
Sıcaklık kaynaklı işlemci frekanslarını düşürüyor olabilir. Termal macun yeniledikten sonra tekrar test edin.

Çoklu çekirdekte hızlar düşer. Mesela benim işlemcim boşta 4.6'ları görürken 6 çekirdek %100'de kullanıyorsa 4.3 civarlarına düşüyor. Yani o düşen değer normal bir değer

Yeterli soğutmayı sağladığın taktirde işlemcinin maksimum çıkabileceği hız değerlerini görebilirsin, Laptoplarda soğutma bu yüzden daha önemli. İşlemci aşırı ısındığında birden Ghz değerini düşürüyor ve haliyle droplar giriyor veya istenen performans tam olarak alınamıyor.

Çoklu çekirdekte hızlar düşer. Mesela benim işlemcim boşta 4.6'ları görürken 6 çekirdek %100'de kullanıyorsa 4.3 civarlarına düşüyor. Yani o düşen değer normal bir değer.

Hocam peki size bir şey soracağım, bu linkteki (1) yöntemi yapmam doğru mu bir de Quickcpu programı kullanmak zararlı mı ayriyeten bu konuya (2) göz atar mısınız?

(1) İşlemciyi 'Park' modundan kurtarmak.. (Konu Anlatımlı) » Sayfa 1 - 3
(2) Intel XTU nasıl kullanılır?

İşlemcilerin tek çekirdekte alabileceği skor 3.10GHz çokludada 2.80 normal bir şey bu

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için çerezleri kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…